Hlavní navigace

ELDP náhrada mzdy, nemocenská

• (neregistrovaný) 81.19.2.---

1. 3. 2013 13:29

Dobrý den,
    pokud měl zaměstnanec v roce 2012 jen náhradu mzdy, tak se ty dny nepíšou do vyloučené doby a ani se se částka nepočítá do vyměřovacího základu, protože se z ní SP neodvádí?
    Do vyloučených dní se počítá jen od 21 dne nemocenská, od do budu mít celý rok, ale o vyloučené dny se mi sníží ty normální dny a křížky se nikde nedělají?

Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 3. 2013 13:36

jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

Re: ELDP náhrada mzdy, nemocenská
      Celá doba nemoci je ve vyloučené době, tady i doba, kdy se vyplácí náhrada za nemoc. Z náhrady za nemoc se neodvádí SP, tudíž nepatří do vyměřovacího základu. Pokud byla nemoc celý měsíc a byl v tom měsíci příjem ze kterého se odvádí SP, nebude tento měsíc ve vyloučené době. Křížky se v tomto případě nedělají.

• 1. 3. 2013 14:18

Začátečník444 (neregistrovaný) 81.19.2.---

Děkuji moc, ale nejsem si jistá že jsem pochopila tuto větu "Pokud byla nemoc celý měsíc a byl v tom měsíci příjem ze kterého se odvádí SP, nebude tento měsíc ve vyloučené době."
      Protože pokud by byl nemocný např. od 11.2. do 11.3., tak pracoval i na začátku února, takže se odvedlo SP a na konci března, takže se taky v měsíci odvedlo SP. Prosím jak to myslíte?

• 1. 3. 2013 14:22

Mám na mysli kalendářní měsíc. Nemoc od 1.1. do 31.1. a byla v tom měsíci kromě náhrady za nemoc vyplácená například nějaká odměna ze které se odvádí SP, pak dny nemoci tento měsíc nebudou ve vyloučené době.

• 1. 3. 2013 14:42

Začátečník444 (neregistrovaný) 81.19.2.---

To by znamelo, že pokud by nebyl nemocný celý měsíc od 1. dne v měsíci, tak by se tam žádné vyloučené dny nepsaly, protože pokud nějaký den v tom měsíci pracuje, tak má mzdu + odměnu, za ty dny které pracoval a odvede se SP.
      V mém případě byl nemocný jen od 15.11. do 30.11 tzn. že to bude od 1.1. do 31.12. dny 366 a žádné vyloučené.
      Omlouvám se, ale nějak mi to v pátek už hlava nebere a ELDP s nemocí dělám poprvé

• 1. 3. 2013 15:12

Váš zaměstnanec bude mít 16 vyloučených dnů.
      Zkuste si ještě jednou přečíst, co jsem vám napsala - to není váš případ.

• 1. 3. 2013 20:57

inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

Vyloučená doba nenáleží za dobu, v níž SOUČASNĚ byla nemoc a příjem. Např. byl nemocný celý měsíc a zároveň se vyplácely čtvrtletní odměny. Vyměřovací základ má přednost před vyloučenou dobou.
      Pokud byl půl měsíce nemocný a půl měsíce pracoval, vyloučená doba se započítá.
      Pokud byl např. od 1. do 20. nemocný, 20. skončil prac.poměr a byla proplacena dovolená, VD nenáleží - zase je to současně VD a příjem, i když nemoc netrvala celý měsíc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).