Hlavní navigace

DPC do 2499,- bez odvodu?

  • (neregistrovaný) 89.103.8.---

    4. 3. 2013 20:58

    Dobry vecer.

    Chci zamestnat pani na uklid najemniho domu a nevim, jakou formu dohody zvolit. Docetl jsem se, ze u DPC se pri mzde do 2499,- mesicne neplati zdravotni a soocialni, jen zaloha na dan. Je to tak?


    1- duchodkyne: ta muze podepsat Prohlaseni a ja ji pak udelam vyuctovani, ale stat ji nevrati nic (pokud dobre chapu letosni novelu)

    2- zamestnam nekoho kdo je zamestnan na HPP jinde, Prohlaseni mi nepodepise. Jak je to se zalohou? Mam mu vydavat potvrzeni o srazenych zalohach na dan a on je pak donese ucetni ve firme, kde je na HPP?

    Dekuji za odpovedi

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 3. 2013 21:20

      Lu. (neregistrovaný) 90.176.12.---

      Re: DPC do 2499,- bez odvodu?
      1. Ano v podstatě je to tak.
      2. U vás prohlášení nepodepíše, protože má podepsáno jinde a při uvedené výši odměny u vás bude 15% srážková daň, která bude konečná a nevrátí se mu. Nebo u vás podepíše prohlášení na HPP si podpis od dalšího měsíce zruší a u vás bude zálohová daň ( ve skutečnosti z uvedené odměny žádná), pak má ale povinnost si podat daňové přiznání v příštím roce a příjmy u vás se započtou a zřejmě vyjde vratka na dani.

    • 4. 3. 2013 21:31

      markov (neregistrovaný) 82.114.209.---

      Re: DPC do 2499,- bez odvodu?
      >Chci zamestnat pani na uklid najemniho domu a nevim,
      >jakou formu dohody zvolit. Docetl jsem se, ze u DPC se
      >pri mzde do 2499,- mesicne neplati zdravotni a
      >soocialni, jen zaloha na dan. Je to tak?
      >
      >
      >1- duchodkyne: ta muze podepsat Prohlaseni a ja ji pak
      >udelam vyuctovani, ale stat ji nevrati nic (pokud
      >dobre chapu letosni novelu)
      Ano, může podepsat. Sleva na poplatníka nebude. Ale nemůžete vědět, že jí stát nic nevrátí - může mít dary, penzijko, životko - ty si může v RZD uplatnit.

      >2- zamestnam nekoho kdo je zamestnan na HPP jinde,
      >Prohlaseni mi nepodepise. Jak je to se zalohou? Mam mu
      >vydavat potvrzeni o srazenych zalohach na dan a on je
      >pak donese ucetni ve firme, kde je na HPP?
      Nepodepíše Prohlášení, pak při příjmu do 5.000 Kč bude srážková daň, ta je konečná a už se mu nevrátí zpět. Nemá možnost ji zpět získat, ledaže byste mu odměnu zúčtovávali za dva měsíce naráz, pak by byla zálohová daň, ovšem měl by zálohovou u dvou zaměstnavatelů současně a byl by POVINEN podat daňové přiznání.

    • 5. 3. 2013 12:21

      Maruška555 (neregistrovaný) 85.71.160.---

      Re: DPC do 2499,- bez odvodu?
      Opravdu by byl POVINEN? Měla jsem za to, že má možnost podat přiznání, nikoliv povinnost

    • 5. 3. 2013 14:27

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: DPC do 2499,- bez odvodu?
      § 38g zákona o daních z příjmů
      Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců. Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani.

    • 5. 3. 2013 15:16

      Maruška555 (neregistrovaný) 85.71.160.---

      Re: DPC do 2499,- bez odvodu?
      jasně, souběh, bože už mi hrabe.
      Děkuji.

    • 5. 3. 2013 16:33

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: DPC do 2499,- bez odvodu?
      to nic, to občas každému z nás

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).