Hlavní navigace

Čerpání dovolené - písemná forma??

  • (neregistrovaný) 213.29.62.---

    5. 3. 2013 11:43

    Prosím Vás, musí zaměstnavatel určit písemnou formou čerpání dovolené zaměstnanců předem? Nebo stačí, když se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou ústně a dovolené si čerpají?
    Děkuji Hana

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 3. 2013 12:09

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: čerpání dovolené - písemná forma??
      Tak vidím, že jste si mnou včera doporučené paragrafy zákoníku práce vůbec nepřečetla.

      § 217 [Komentář]

      (1) Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

    • 5. 3. 2013 12:31

      Hana-- (neregistrovaný) 213.29.62.---

      Re: čerpání dovolené - písemná forma??
      Prosím Vás, jaké paragrafy ZP ze včera? Jedná se mi o to, zda musí být písemný rozvrh dovolené předem, když se zaměstnavatel se zaměstnancem dohadují na dovolené vždy předem, ale ústně. Vybrané dovolené za dané měsíce si vyjedeme, jejich čerpání, přehled máme. Ale zda MUSÍ být předem dáno písemně. V ZP je doba 14 dnů předem písemně, pokud se nedohodnou na kratší době. Tak jako tak MUSÍ být písemně předem? O to mi jde, o tu písemnou formu. Co když zaměstnanec potřebuje dovolenou a dohodnou se den předem ústně? MUSÍ se to dát písemně?
      Děkuji H.

    • 5. 3. 2013 12:58

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: čerpání dovolené - písemná forma??
      Omlouvám se, to byla zřejmě jiná Hana , dovolená jsou § 211 až 223 zákoníku práce . Jinak jste povinni mít rozvrh čerpání dovolené na kalendářní rok, jak je uvedeno v §, který jsem vám nakopírovala výše. Pokud jde o skutečné čerpání dovolené měli byste mít v každém případě písemně tzv. dovolenku, kde zaměstnanec žádá o dovolenou od-do a zaměstnavatel podpisem stvrdí, že dovolenou povoluje. Jak jinak by zaměstnanec prokazoval, že zaměstnavatel s dovolenou souhlasil ?
      Potřebuje-li zaměstnanec dovolenou ze dne na den, u nás zatelefonuje, příslušný vedoucí povolí a nejbližší pracovní den si dovolenku vypíše a odevzdá mzdové účtárně.

    • 5. 3. 2013 13:19

      Hana-- (neregistrovaný) 213.29.62.---

      Re: čerpání dovolené - písemná forma??
      Děkuji Vám za odpověď. Ano, dovolenky máme, vypisujeme na každou dovolenou. Pouze THP nevypisujeme, to je pouze ústně, vadí to? A prosím Vás, ten rozvrh čerpání dovolených na kalendářní rok, do jakého termínu máte vytvořený? U nás se letní dovolená plánuje až třeba měsíc před dovolenou. Zaměstnanci se domluví, aby se prostřídali na dílnách a vypisují se žádanky. To máte jmenovitě kdo si kdy vybere dovolenou třeba půl roku předem? Omlouvám se za hloupý dotaz.
      Děkuji H.

    • 5. 3. 2013 13:38

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: čerpání dovolené - písemná forma??
      Ano, my děláme rozvrh dovolených cca do konce března, lidi se také domluví aby byla zastupitelnost, když potom někdo chce dovolenou čerpat jinak, napíše si žádost o změnu termínu dovolené, vedoucí podepíše a je to. Máme to ale u všech zaměstnanců i THP.

    • 5. 3. 2013 13:40

      Hana-- (neregistrovaný) 213.29.62.---

      Re: čerpání dovolené - písemná forma??
      Děkuji Vám za radu. H.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).