Hlavní navigace

Živ.pojištění

  • (neregistrovaný) 95.82.130.---

    5. 3. 2013 20:22

    OSVČ zaměstnává své zletilé děti a platí jim nepravidelně celou částku žit.pojistky.Dnes mi předali potvrzení z pojišťovny o zaplaceném pojistném pro daně. Smlouvy jsou uzavřeny na jména dětí a ne na zaměstnavatele, doba uzavření na 39 let.Tak nechápu proč pojišťovna vystavila potvrzení.Můžu to do 24000 uplatnit nebo to není dobře? Smlouvy přikládám k přiznání nebo jenom potvrzení? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 3. 2013 20:47

      . (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: Živ.pojištění
      Prosím znovu a rozdělit na
      - příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění zaměstnance / jsou splněny podmínky jako např. směrnice či uvedení příspěvků v pracovní smlouvě?

      - daňové přiznání zaměstnanců / či roční zúčtování daní u zaměstnavetele

      To potvrzení chce přiložit OSVČ ke svému daň.přiznání?

    • 5. 3. 2013 20:59

      Štěpa (neregistrovaný) 95.82.130.---

      Re: Živ.pojištění
      Ano potvrzení chce OSVČ přiložit k svému přiznání. Směrnice žádné nemají, platí si podle sebe, proto nepravidelné platby. Z roč.zúčtování si pojištění neuplatňovali. Děkuji za Váš čas a pomoc

    • 5. 3. 2013 21:26

      . (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: Živ.pojištění
      Platil příspěvky jako zaměstnavatel nebo je platil jako otec ZA děti? Platil je z podnikatelského účtu? Přistoupil ke smlouvě jako zaměstnavatel?

      A.
      Pokud platil příspěvky jako zaměstnavatel, tak dle mého názoru

      1) u OSVČ jsou zaplacené příspěvky daňově neuznatelné
      Není splněna podmínka ZDP § 24/2/j
      "Potvrzení" nemá pro OSVČ-zaměstnavatele žádný význam

      2) u zaměstnanců jsou zaplacené příspěvky osvobozené od daně (a od soc.+zdr.pojištění) do výše 24.tis.Kč (rok 2012), ale životní pojištění musí splňovat podmínky uvedené v § 6/9
      Příspěvky by měly být uvedeny ve mzdovém listu

      http://www.podnikatel.cz/clanky/soukrome-zivotni-pojisteni-v-nakladech-zamestnavatele/

      B.
      Pokud platil příspěvky jako otec za své děti, tak dle mého názoru si mohou děti uplatnit životní pojištění ve výši do 12.tis.Kč ve svém daňovém přiznání či RZD
      Tatínek si nemůže uplatnit NIC

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).