Hlavní navigace

Prodej bytu přelom roku

  • (neregistrovaný) 90.176.142.---

    7. 3. 2013 15:00

    Dotaz:
    Do jakého zdaňovacího období z pohledu daně z příjmu FO bude příjem z prodeje bytu spadat, když kupní smlouva byla podepsaná v 11/2012, na katastr podán návrh na vklad, banka kupující složila peníze do advokátní úschovy a prodávajícímu byla následně na účet připsána záloha 200.000,- Kč. K povolení vkladu na katastru došlo až v 1/2013 a po zápisu změny vlastnického práva do katastru byl z advokátní úschovy kupující vyplacen zbytek částky.

    Odpověď daňového poradce:
    Poplatník, který nevede účetnictví, musí příjem z prodeje bytu, v případě, že nebyly splněny zákonné podmínky pro jeho osvobození od daně podle § 4 zákona o daních z příjmů, uvést do daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob v tom zdaňovací období, kdy příslušný příjem obdržel.

    Tzn., že za rok 2012 budu danit 200.000,- Kč (připsáno na můj běžný účet v 11/2012) a za rok 2013 1 mil (připsáno na můj běžný účet v 1/2013)? Není to blbost? Jak mám k tomu pak uplatnit výdaje (kupní cena bytu, RK, daň z převodu nemovitosti,...)
    Díky všem za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 3. 2013 15:27

      vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: prodej bytu přelom roku
      Je to správně, výdaje uplatníte v roce 2012 až do výše 200.000,- Kč, a ostatní v dalším roce, popsáno v § 10/5 ZDP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).