Hlavní navigace

Dlužná mzda

• (neregistrovaný) 81.200.57.---

11. 3. 2013 13:53

dobrý den,ve firmě jsem skončil,výpověd dohoda.zaměstnavatel mě dluží za 3 měsíce výplaty které z něj nemohu dostat.poslal jsem mu již dva doporuč.dop.kde ho žádám o vyplacení.dal jsem to i inspekci práce.zatím bez uspěchu.na advokáta nemám.prosím o radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 3. 2013 14:01

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: dlužná mzda
      Výpověď dohoda neexistuje. Buď jste dal výpověď (tzn. s výpovědní dobou) nebo jste se dohodli na skončení nějakým dnem. Nemusel jste to dělat tak ani tak, jestliže Vám tak dlouho dluží, mohl jste okamžitě zrušit pracovní poměr pro nevyplacení mzdy a měl byste k tomu ještě navíc nárok na další 2 průměrné měsíční mzdy. A dlužil by Vám toho mnohem víc.
      Co se ale týká vymáhání dlužné mzdy, tak inspektorát akorát provede kontrolu, uloží mu třeba pokutu a uloží mu ty dlužné mzdy vyplatit, ale to je tak všechno. Oni mu to akorát uloží, ale nevymůžou to. To vymůžete jen přes soud. Nebo, pokud takto dluží více lidem, se domluvte aspoň 2, podejte na něj návrh na insolvenci a hned s tím podaným návrhem jděte na ÚP. Ten Vám ty dlužné mzdy zcela nebo částečně zaplatí (je tam limit) a stane se věřitelem místo Vás. Pak třeba bude návrh na insolvenci odmítnutý, ale Vy už ty peníze budete mít. Pokud ÚP nevyplatí všechno, pak ten zbytek budete muset vymoci soudně nebo se přihlásit jako věřitel do insolvenčního řízení (pokud bude insolvence uznána).

• 11. 3. 2013 14:05

dok. (neregistrovaný) 81.200.57.---

vyhrožoval mě že mě dá výpověd 53,pokud mu nepodepíši dohodu.ve vypovědi mám napsáno dohoda.

• 11. 3. 2013 14:14

dok. (neregistrovaný) 81.200.57.---

>>>dobrý den,ve firmě jsem skončil,výpověd
      >>>dohoda.zaměstnavatel mě dluží za 3 měsíce výplaty
      >>>které z něj nemohu
      >>>dostat.poslal jsem mu již dva doporuč.dop.kde ho
      >>>žádám
      >>>o vyplacení.dal jsem to i inspekci práce.zatím bez
      >>>uspěchu.na advokáta nemám.prosím o radu.
      >>
      >>Výpověď dohoda neexistuje. Buď jste dal výpověď (tzn.
      >>s výpovědní dobou) nebo jste se dohodli na skončení
      >>nějakým dnem. Nemusel jste to dělat tak ani tak,
      >>jestliže Vám tak dlouho dluží, mohl jste okamžitě
      >>zrušit
      >>pracovní poměr pro nevyplacení mzdy a měl byste k
      >>tomu
      >>ještě navíc nárok na další 2 průměrné měsíční mzdy. A
      >>dlužil by Vám toho mnohem víc.
      >>Co se ale týká vymáhání dlužné mzdy, tak inspektorát
      >>akorát provede kontrolu, uloží mu třeba pokutu a
      >>uloží
      >>mu ty dlužné mzdy vyplatit, ale to je tak všechno.
      >>Oni
      >>mu to akorát uloží, ale nevymůžou to. To vymůžete jen
      >>přes soud. Nebo, pokud takto dluží více lidem, se
      >>domluvte aspoň 2, podejte na něj návrh na insolvenci
      >>a
      >>hned s tím podaným návrhem jděte na ÚP. Ten Vám ty
      >>dlužné
      >>mzdy zcela nebo částečně zaplatí (je tam limit) a
      >>stane se věřitelem místo Vás. Pak třeba bude návrh na
      >>insolvenci odmítnutý, ale Vy už ty peníze budete mít.
      >>Pokud ÚP nevyplatí všechno, pak ten zbytek budete
      >>muset
      >>vymoci soudně nebo se přihlásit jako věřitel do
      >>insolvenčního řízení (pokud bude insolvence uznána).
      >vyhrožoval mě že mě dá výpověd 53,pokud mu nepodepíši
      >dohodu.ve vypovědi mám napsáno dohoda.když jsem zaměstnavatele upozornil že bych chtěl výpl.pásku,které v jeho firmě neexistují dal mě vybrat,bud mu podepíši dohodu nebo mě dá 53.podepsal jsem dohodu.ve výpovědi mám jen napsáno dohoda.

• 11. 3. 2013 14:36

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Znovu opakuji, že výpověď není totéž co dohoda, pletete dvě věci dohromady. Ale to je teď jedno, podepsal jste dohodu, ačkoli jste nemusel. A když Vám vyhrožoval § 53, měl k tomu důvod? Porušil jste nějak hrubě svoji pracovní povinnost? (mimochodem - okamžité zrušení pro porušení povinností zvlášť hrubým způsobem už dávno není § 53, ale § 55). Pokud k tomu důvod neměl, neměl jste se k tomu nechat zviklat. Přinejmenším jste se zde mohl zeptat, než jste mu něco podepsal (zvlášť když Vám dluží tak dlouho mzdy, vždyť jste mohl být na koni Vy, ne on). A protože jste se dohodli, tak i tu podporu od ÚP budete mít krácenou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).