Hlavní navigace

Jeřáb pouze na stavbě - platba daně?

  • (neregistrovaný) 91.221.212.---

    11. 3. 2013 21:06

    Pokud je jeřáb pouze na stavbě a nevyjíždí na silnici mimo stavbu - musí se platit silniční daň? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 3. 2013 10:27

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Jeřáb pouze na stavbě - platba daně?
      Je třeba rozlišovat mezi autojeřábem a jeřábem jakožto pracovním strojem. Dotaz není úplně přesný.

      Pokud se jedná o pracovní stroj samojízdný, pak spadá do kategorie zvláštní vozidla dle § 3 , bodu 3) písm. b) zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, které nejsou předmětem daně silniční. Viz :

      (2) Předmětem daně nejsou
      a) speciální pásové automobily a ostatní vozidla podle zvláštního právního předpisu,1c) jakož i zemědělské a lesnické traktory a jejich přípojná vozidla a další zvláštní vozidla podle zvláštního právního předpisu,1c)

    • 12. 3. 2013 12:16

      Boháčová (neregistrovaný) 91.221.212.---

      Re: Jeřáb pouze na stavbě - platba daně?
      Omlouvám se. Jedná se mi o autojeřáb. Ještě mám dotaz, jestli může být na stavbě (konkrétně na stavbě budoucí silnice) autojeřáb bez SPZ? Pokud by na stavbě byl bez SPZ (SPZ by byly v depositu) musí se pak za něj platit silniční daň? Děkuji.

    • 12. 3. 2013 13:52

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Jeřáb pouze na stavbě - platba daně?
      Pokud odevzdáte RZ do depozita, pak skutečně nemusíte platit SD.
      Pak ale nastává problém se zákonným pojištěním. Vozidlo bez RZ nebude pojištěno. Pokud by případná škoda způsobená autojeřábem byla pokryta z vaší jiné pojistky, pak by riziko bylo menší. Také by se vozidlo nesmělo pohybovat po pozemních komunikacích.
      Je tedy na zvážení, jaká pro a proti toto řešení přinese.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).