Hlavní navigace

Výpovědní doba při výpovědi dle §52/e

  • (neregistrovaný) 149.62.146.---

    13. 3. 2013 11:55

    Našemu zaměstnanci je poskytovatelem pracovnělékařských služeb vystaven posudek, na základě kterého již není zdravotně způsobilý. Lze dát zaměstnanci výpověď ze strany zaměstnavatele na základě § 52 odst. e)., platí i v tomto případě 2 měsíční výpovědní lhůta, přestože zaměstnanec již není schopen vykonávat svou práci? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 3. 2013 11:57

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Výpovědní doba při výpovědi dle §52/
      Ano platí, vy ho nesmíte nechat dělat tuto práci a pokud nemáte práci, která by pro něj byla vhodná, necháte ho doma a po dobu výpovědní doby ho budete platit průměrem.

    • 13. 3. 2013 12:08

      Ivanka87 (neregistrovaný) 149.62.146.---

      Re: Výpovědní doba při výpovědi dle §52/
      Našemu zaměstnanci je poskytovatelem pracovnělékařských služeb vystaven posudek, na základě kterého již není zdravotně způsobilý. Lze dát zaměstnanci výpověď ze strany zaměstnavatele na základě § 52 odst. e)., platí i v tomto případě 2 měsíční výpovědní lhůta, přestože
      zaměstnanec již není schopen vykonávat svou práci? Děkuji.

      Ano platí, vy ho nesmíte nechat dělat tuto práci a pokud nemáte práci, která by pro něj byla vhodná, necháte ho doma a po dobu výpovědní doby ho budete platit průměrem.

      Tzn. že situace je obdobná, jako kdyby došlo k okamžitému zrušení PP zaměstnancem na základě §56 odst. a), při kterém mu také musí být vyplacena náhrada mzdy po dobu dvou měsíců?

    • 13. 3. 2013 14:05

      Lipo (neregistrovaný) 149.62.146.---

      Re: Výpovědní doba při výpovědi dle §52/
      Platí také povinnost 2 měsíční náhrady mzdy v případě, že ihned po ukončení PP zaměstnanec dostal invalidní důchod?

    • 13. 3. 2013 11:58

      VH

      Re: Výpovědní doba při výpovědi dle §52/
      Výpovědní doba je i v tomto případě nejméně dvouměsíční (prodloužení je možné jen na základě dohody se zaměstnancem), ale pozor na formulaci uvedenou v posudku - "již není zdravotně způsobilý" není zákonným důvodem pro výpověď.

    • 13. 3. 2013 12:18

      Ivanka87 (neregistrovaný) 149.62.146.---

      Re: Výpovědní doba při výpovědi dle §52/
      >>Našemu zaměstnanci je poskytovatelem
      >>pracovnělékařských služeb vystaven posudek, na základě
      >>kterého již není
      >>zdravotně způsobilý. Lze dát zaměstnanci výpověď ze
      >>strany zaměstnavatele na základě § 52 odst. e)., platí
      >>i
      >>v tomto případě 2 měsíční výpovědní lhůta, přestože
      >>zaměstnanec již není schopen vykonávat svou práci?
      >>Děkuji.

      >Výpovědní doba je i v tomto případě nejméně
      >dvouměsíční (prodloužení je možné jen na základě dohody se
      >zaměstnancem), ale pozor na formulaci uvedenou v posudku -
      >"již není zdravotně způsobilý" není zákonným důvodem
      >pro výpověď.

      Jaká je tedy vhodná formulace, "dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti"?
      Zaměstnanec (starobní důchodce) je ochoten rozvázat PP i vzájemnou dohodou. Nemělo by to však vliv na jeho PvN, invalidní důchod nebo pod.?

    • 13. 3. 2013 12:27

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Výpovědní doba při výpovědi dle §52/
      Když je to starobní důchodce, tak jaký vliv na invalidní důchod?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).