Hlavní navigace

Celý den u lékaře

 • (neregistrovaný)

  15. 3. 2013 10:13

  Prosím mzdové účetní o radu.

  Zaměstnanec jel na vyšetření k lékaři do Prahy, což je v našem případě 300 km, takže celý den nebyl v práci. Má v tomto případě nárok na náhradu mzdy nebo by si měl vzít dovolenou? Donesl mi propustku.

  Jak se řeší ostatní kratší návštěvy lékaře - když např. přijde ne v 7 ale až v 9, nebo odejde z práce o 2 hod dřív, nebo je tam půl dne? Jak se to vykazuje do mezd?

  My jsme to doposud brali tak, že když byl alespoň nějakou část dne v práci a buď došel později nebo odešel dřív, tak jsme vykázali, že byl v práci (nepsali jsme že byl 3 hod u doktora).

  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 3. 2013 10:21

   VH

   Re: celý den u lékaře
   Celá den za těchto podmínek určitě ano - jedná se o nezbytně nutnou dobu (=cesta tam, čekání, samotné vyšetření nebo ošetření, ev. čekání po vyšetření, cesta zpět).
   Návštěva jen část dne = Náhrada mzdy. Mzdu nemůže mít, když nepracoval. Je sice uzákoněno několik výjimek, kdy mzda náleží, aniž by zaměstnanec pracoval, ale návštěva zdravotnického zařízení mezi nimi není.

  • 15. 3. 2013 10:35

   helis (neregistrovaný) 52.129.32.---

   Re: celý den u lékaře
   Takže v docházce to vykázat jako překážku na straně zaměstnance např. 3 hod? Jak moc velký rozdíl je to v penězích ve výplatě - když se část počítá jako náhrada mzdy? Vyjde to cca stejně?

   A na propustce stačí jen razítko od doktora nebo i čas, kdy byl na vyšetření?

  • 15. 3. 2013 10:54

   v.e.n.d.y.

   Re: celý den u lékaře
   Ano, překážka na straně zaměstnance s náhradou mzdy,platí se průměrem jako třeba dovolená, drobné rozdíly jsou možné, ale výsledek při rovnoměrné mzdě není velký. Zaměstnanec má nárok na dobu nezbytně nutnou a nemůžete jej omezovat ani podmínkami napsanými ve vnitřním předpise.

  • 15. 3. 2013 12:44

   Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

   Re: celý den u lékaře
   Ještě k tomu vyšetření v Praze - pokud je blíže pracovišti či jeho bydlišti podobný lékař, u kterého by bylo možné provést totéž ošetření nebo vyšetření, počítá se doba pro náhradu jen taková, jaká by byla potřeba, kdyby šel k tomu nejbližšímu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).