Hlavní navigace

Spolupracující osoba - musím rozdělit?

  • (neregistrovaný) 89.102.42.---

    17. 3. 2013 17:02

    Mám manželku nahlášenou jako spolupracující osobu od listopadu 2012, předtím byla zaměstnaná, ale příjmy ze zaměstnání byly malé, potom byla na úp.
    Sám podnikám od října 2012. Výsledek mi ale vyšel pouze 2000,- zisku. Sám jsem ještě zaměstnán.

    Musím příjmy ze živnosti na ni rozdělit? pročítal jsem §13 ZDP a z toho vyplývá, že bych na manželku potom nemohl uplatnit slevu na dani, což by mi tedy moc nevyhovovalo, protože by tam byla velká vratka daně.
    Vyplívá mi z toho, že není povinnost rozdělit příjmy a výdaje, tudíž když se rozhodnu, že na ni uplatním slevu na dani, nebudu rozdělovat svoje příjmy ze živnosti. Je to tak?

    Co potom musím uvést do přiznání v kolonce o spolupracující osobě u ní a u mě? 100% nebo 0%?

    Děkuji za odpovědi, jen se potřebuji ujistit, že si znění zákona vykládám správně

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 3. 2013 20:39

      P.C. (neregistrovaný) 89.190.74.---

      Re: spolupracující osoba - musím rozděli
      Pokud se nic nerozděluje, nic se v DP neuvádí. Manželka, pokud nemá příjem, DP nepodává, bude-li z FÚ vyzvaná, pouze nahlásí, že ze spolupráce nemá žádný příjem (to může udělat i bez vyzvání).

      Pokud byla pro manželku spolupráce od listopadu hlavní činnost, musí podat přehledy na sociálku a zdravotní pojišťovnu a platí pro ni minimální vyměřovací základ.

    • 17. 3. 2013 21:46

      . (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: spolupracující osoba - musím rozděli
      >>Mám manželku nahlášenou jako spolupracující osobu od
      >>listopadu 2012, předtím byla zaměstnaná, ale příjmy
      >>ze
      >>zaměstnání byly malé, potom byla na úp.
      >>Sám podnikám od října 2012. Výsledek mi ale vyšel
      >>pouze 2000,- zisku. Sám jsem ještě zaměstnán.
      >>
      >>Musím příjmy ze živnosti na ni rozdělit? pročítal
      >>jsem
      >>§13 ZDP a z toho vyplývá, že bych na manželku potom
      >>nemohl uplatnit slevu na dani, což by mi tedy moc
      >>nevyhovovalo, protože by tam byla velká vratka daně.
      >>Vyplívá mi z toho, že není povinnost rozdělit příjmy
      >>a
      >>výdaje, tudíž když se rozhodnu, že na ni uplatním
      >>slevu na dani, nebudu rozdělovat svoje příjmy ze
      >>živnosti.
      >>Je to tak?
      >>
      >>Co potom musím uvést do přiznání v kolonce o
      >>spolupracující osobě u ní a u mě? 100% nebo 0%?
      >>
      >>Děkuji za odpovědi, jen se potřebuji ujistit, že si
      >>znění zákona vykládám správně
      >
      >Pokud se nic nerozděluje, nic se v DP neuvádí.
      >Manželka, pokud nemá příjem, DP nepodává, bude-li z FÚ
      >vyzvaná, pouze nahlásí, že ze spolupráce nemá žádný příjem
      >(to může udělat i bez vyzvání).

      Pokud je registrovaná k dani z příjmu FO, tak nečekat na vyzvání
      Daňový řád, § 136
      (5) Nevznikla-li daňovému subjektu ve zdaňovacím období daňová povinnost k dani, ke které je registrován, sdělí tuto skutečnost správci daně ve lhůtě pro podání daňového přiznání nebo vyúčtování.


      >Pokud byla pro manželku spolupráce od listopadu hlavní
      >činnost, musí podat přehledy na sociálku a zdravotní
      >pojišťovnu a platí pro ni minimální vyměřovací základ.

    • 18. 3. 2013 8:21

      Přibyl (neregistrovaný) 193.85.188.---

      Re: spolupracující osoba - musím rozděli
      Děkuji, tak je to vlastně tak, jak jsem uvažoval. Děkuji vám za reakce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).