Hlavní navigace

Kdo hradí-potr.průkaz,vstupní prohlídka?

  • (neregistrovaný) 77.242.90.---

    19. 3. 2013 16:09

    Může zaměstnavatel hradit svým zaměstnancům vydání potravinářského průkazu a absolvování vstupní lékařské prohlídky?
    Je nějaký rozdíl, jestli je výdaj před vznikem PP (případně dohody)
    nebo až po vzniku PP?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 3. 2013 11:56

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Kdo hradí-potr.průkaz,vstupní prohlí
      Ano, uhradí zaměstnavatel.
      Rozdíl není, vždy je vstupní prohlídka vyžadována zaměstnavatelem.
      I když uchazeč touto prohlídkou neprojde, nese náklad firma, resp. společnost.
      Vzhledem k nejednoznačnosti zákona a různým výkladům, je vhodné ošetřit tuto situaci ve vnitřní směrnici.

    • 20. 3. 2013 12:30

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Kdo hradí-potr.průkaz,vstupní prohlí
      Ale jděte, fakt ? Já tady čtu něco jiného ...

      § 59

      Posuzování zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání

      (1) Jde-li o osobu ucházející se o zaměstnání, postupuje se při posuzování její zdravotní způsobilosti k práci obdobně jako při posuzování zdravotní způsobilosti zaměstnanců v rámci pracovnělékařských služeb s tím, že

      a) vstupní lékařská prohlídka se uskutečňuje u poskytovatele pracovnělékařských služeb, s nímž má zaměstnavatel uzavřenou písemnou smlouvu, nebo u registrujícího poskytovatele, ke kterému vyslal zaměstnavatel, na jehož pracovištích jsou vykonávány práce pouze v kategorii první, osobu ucházející se o zaměstnání,

      b) osoba ucházející se o zaměstnání se považuje za zdravotně nezpůsobilou, pokud se před vznikem pracovněprávního nebo obdobného vztahu nepodrobí vstupní lékařské prohlídce.

      (2) Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný právní předpis jinak. Věta první a druhá se nepoužije, jestliže osoba ucházející se o zaměstnání se s případným zaměstnavatelem nebo zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne jinak nebo stanoví-li právní předpis jinak.

    • 20. 3. 2013 14:08

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Kdo hradí-potr.průkaz,vstupní prohlí
      >>>Může zaměstnavatel hradit svým zaměstnancům vydání
      >>>potravinářského průkazu a absolvování vstupní
      >>>lékařské
      >>>prohlídky?
      >>>Je nějaký rozdíl, jestli je výdaj před vznikem PP
      >>>(případně dohody)
      >>>nebo až po vzniku PP?
      >>>Děkuji za odpověď.
      >>
      >>

      >Ale jděte, fakt ? Já tady čtu něco jiného ...
      >
      >§ 59
      >
      >Posuzování zdravotní způsobilosti osoby ucházející se
      >o zaměstnání
      >
      > (1) Jde-li o osobu ucházející se o zaměstnání,
      >postupuje se při posuzování její zdravotní způsobilosti k
      >práci obdobně jako při posuzování zdravotní způsobilosti
      >zaměstnanců v rámci pracovnělékařských služeb s tím,
      >že
      >
      >a) vstupní lékařská prohlídka se uskutečňuje u
      >poskytovatele pracovnělékařských služeb, s nímž má
      >zaměstnavatel uzavřenou písemnou smlouvu, nebo u registrujícího
      >poskytovatele, ke kterému vyslal zaměstnavatel, na
      >jehož pracovištích jsou vykonávány práce pouze v
      >kategorii první, osobu ucházející se o zaměstnání,
      >
      >b) osoba ucházející se o zaměstnání se považuje za
      >zdravotně nezpůsobilou, pokud se před vznikem
      >pracovněprávního nebo obdobného vztahu nepodrobí vstupní lékařské
      >prohlídce.
      >
      > (2) Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba
      >ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel hradí vstupní
      >lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání
      >pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný
      >právní předpis jinak.

      Věta první a druhá se NEPOUŽIJE,
      jestliže osoba UCHÁZEJÍCÍ se o zaměstnání se s případným
      zaměstnavatelem nebo zaměstnanec se zaměstnavatelem
      DOHODNE jinak nebo stanoví-li právní předpis jinak.



      Ano, je to tak. Pokud si správně vyložíte třetí větu Vámi uváděného odst. (2).
      Proto jsem psala, že jsou různé výklady. Doporučením bylo, ošetřit ve směrnici ...

    • 20. 3. 2013 14:39

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Kdo hradí-potr.průkaz,vstupní prohlí
      Moje reakce byla na tuto vaši větu

      "I když uchazeč touto prohlídkou neprojde, nese náklad firma, resp. společnost. "

    • 20. 3. 2013 14:57

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Kdo hradí-potr.průkaz,vstupní prohlí
      A navíc, dovedete si představit, když máte na jedno místo třeba 15 uchazečů a vy byste proplácela všem vstupní prohlídky, protože pro konečný výběr zaměstnance chcete mít i vyjádření lékaře ? Já teda ne, takže mi obvyklejší přijde, že vstupní prohlídku si hradí uchazeč.
      A tu třetí větu si jistě vyloží zaměstnavatel tak, že by byl blázen , aby platil něco, co nemusí - toť moje letitá zkušenost.
      A dnes vlastně musíte mít tuto prohlídku před uzavřením pracovní smlouvy.

    • 20. 3. 2013 15:10

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Kdo hradí-potr.průkaz,vstupní prohlí
      >>>> tím,
      >>>>že
      >>>>
      (2) Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba
      >>>>ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel hradí
      >>>>vstupní
      >>>>lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o
      >>>>zaměstnání
      >>>>pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný
      >>>>právní předpis jinak.
      >>>
      >>>Věta první a druhá se NEPOUŽIJE,
      >>>jestliže osoba UCHÁZEJÍCÍ se o zaměstnání se s
      >>>případným
      >>>zaměstnavatelem nebo zaměstnanec se zaměstnavatelem
      >>>DOHODNE jinak nebo stanoví-li právní předpis jinak.
      >>>
      >>>
      >>>
      >>>Ano, je to tak. Pokud si správně vyložíte třetí větu
      >>>Vámi uváděného odst. (2).
      >>>Proto jsem psala, že jsou různé výklady. Doporučením
      >>>bylo, ošetřit ve směrnici ...
      >>
      >>Moje reakce byla na tuto vaši větu
      >>
      >>"I když uchazeč touto prohlídkou neprojde, nese
      >>náklad
      >>firma, resp. společnost. "
      >
      >A navíc, dovedete si představit, když máte na jedno
      >místo třeba 15 uchazečů a vy byste proplácela všem
      >vstupní prohlídky, protože pro konečný výběr zaměstnance
      >chcete mít i vyjádření lékaře ? Já teda ne, takže mi
      >obvyklejší přijde, že vstupní prohlídku si hradí uchazeč.
      >
      >A tu třetí větu si jistě vyloží zaměstnavatel tak, že
      >by byl blázen , aby platil něco, co nemusí - toť moje
      >letitá zkušenost.
      >A dnes vlastně musíte mít tuto prohlídku před
      >uzavřením pracovní smlouvy.


      Odpovím vám i přesto stejně. Nevím, zda jste si přečetla mnou přiložený článek, ale vím, že je to správný postup.
      Pokud už chce firma někoho přijmout, pak si nejdříve vybere z těch 15 uchazečů s ohledem na jiné jejich přednosti oproti ostatním max. 1-2 uchazeče.
      Alespoň u společností, které mám a měla jsem možnost sledovat, se to takto děje.

      Konečné rozhodnutí ponechávám na tazateli.

    • 20. 3. 2013 14:16

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Kdo hradí-potr.průkaz,vstupní prohlí
      Přikládám alespoň jeden odborný článek (ale čerpala jsem z více článků, které popisovaly shodně danou problematiku)


      Vstupní prohlídky do zaměstnání
      17.9.2012, Zdroj: Verlag Dashöfer

      Od 1. dubna se změnila úprava pracovnělékařských služeb. V té souvislosti se diskutuje daňová uznatelnost nákladů zaměstnavatele na tyto služby.

      Uchazeče o zaměstnání může zaměstnavatel poslat na vstupní lékařskou prohlídku do zařízení poskytovatele pracovnělékařských služeb, s nímž má uzavřenou písemnou smlouvu, nebo k registrujícímu lékaři potenciálního zaměstnance, pokud práce pravděpodobně nebude mít nepříznivý vliv na zdraví.

      Vstupní lékařskou prohlídku hradí uchazeč o zaměstnání. Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah.

      Na rozdíl od některých zakořeněných názorů lze za daňově uznatelný náklad považovat jak náklad zaměstnavatele na prohlídku, pokud se uchazeč stane jeho zaměstnancem, TAK NÁKLAD zaměstnavatele na prohlídku uchazeče, který do zaměstnání přijat není, POKUD je náklad zaměstnavatelem PROPLACEN.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).