Hlavní navigace

Odpočet na manželku a zároveň na dítě

  • (neregistrovaný) 90.177.67.---

    19. 3. 2013 17:40

    Klient má po celý rok 2012 manželku - ta do konce února 2012 byla studentka - v květnu porodila - neměla žádné příjmy /nebo jen z DPČ do 68.000,--/. Její manžel si podává daňové přiznání a chce si uplatnit odpočet jak na manželku ve výši 24.840,-- tak na ni ještě jako na nezaopatřené dítě soustavně se připravující na povolání za leden a únor /potvrzení o jejím studiu má/ a potom si uplatní slevu na vlastní dítě, které se jim narodilo v květnu. Může si současně uplatnit slevu na manželku a zároven za ty dva měsíce daňové zvýhodnění na manželku jako na nezaopatřené dítě? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 3. 2013 21:30

      AndaMaj (neregistrovaný) 80.90.129.---

      Re: Odpočet na manželku a zároveň na dít
      podle mého nemůže - ona je jeho manželka, nikoliv dítě, to by si tak maximálně mohli uplatnit její rodiče, ale manžel slevu na ni - jako na nezaopatřené dítě dle mého názoru nemůže....

    • 19. 3. 2013 21:40

      Martina12 (neregistrovaný) 90.177.67.---

      Re: Odpočet na manželku a zároveň na dít
      Ale jak si mám vyložit §35c odst.8. Prosím neporadí ještě někdo

    • 19. 3. 2013 23:42

      Lenka28 (neregistrovaný) 83.208.3.---

      Re: Odpočet na manželku a zároveň na dít
      Musíte si pořádně přečíst ten odstavec:

      8) Uzavře-li dítě uvedené v odstavci 6 písm. b) manželství a žije-li v domácnosti s manželem (manželkou), může uplatnit manžel (manželka) slevu na dani při splnění podmínek uvedených v § 35ba.

      Nemá-li manžel (manželka) příjmy, z nichž by mohl (mohla) uplatnit slevu na dani při splnění podmínek uvedených v § 35ba, může daňové zvýhodnění uplatnit rodič dítěte nebo poplatník, u něhož jde ve vztahu k dítěti o péči nahrazující péči rodičů, pokud dítě s ním žije v domácnosti.

      Přesně jak píše AndaMaj - slevu na manželku ano, na dítě ne, je to jeho manželka, né dítě. Slevu na nezaopatřené dítě si mohou uplatnit jen rodiče. To je právě ten druhý odseknutý odstavec. Ten se týká studující manželky/a.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).