Hlavní navigace

Prodej auta - osoba blízká

  • (neregistrovaný) 77.48.106.---

    21. 3. 2013 13:11

    společník s.r.o. - prodává auto v majetku s.r.o. svému synovi:
    - cena obvyklá 180000,- (autobazar)
    - kup.smlouva 50000 + 21% DPH
    - DPH - dodaní z ceny obvyklé
    - rozdíl 130000,- v DPPO?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 3. 2013 16:07

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: prodej auta - osoba blízká
      Společník nemůže zasahovat do chodu s.r.o., leda by to činil jako jednatel.
      Navíc je třeba i u s.r.o. postupovat v souladu s § 196a Obchodního zákoníku.


      Cituji část právní věty:

      Z ustálené judikatury Nejvyššího soudu vyplývá, že důsledkem porušení povinnosti stanovit hodnotu převáděného majetku na základě posudku znalce jmenovaného soudem, kladené ustanovením § 196a odst. 3 obchodního zákoníku na smlouvy v něm vypočtené, je neplatnost smlouvy o převodu majetku. Uvedený závěr se beze sporu prosadí vždy, kdy převodem majetku v rozporu s požadavkem ustanovení § 196a odst. 3 obchodního zákoníku na způsob stanovení ceny byla společnost poškozena. Nicméně byla-li ve smlouvě podléhající ustanovení § 196a odst. 3 obchodního zákoníku SJEDNÁNA CENA TRŽNÍ (tj. cena v daném místě a čase obvyklá), ačkoliv cena, za níž byl majetek převeden, nebyla stanovena na základě posudku znalce jmenovaného soudem, bylo účelu sledovaného uvedeným zákonným příkazem dosaženo, byť nikoliv postupem předpokládaným v ustanovení § 196a odst. 3 obchodního zákoníku. V takovém případě však není žádného důvodu dovozovat ABSOLUTNÍ NEPLATNOSTuzavřené smlouvy jen proto, že nebyl dodržen mechanismus zabezpečující, aby cena za převod majetku nebyla sjednána na úkor společnosti.


      Zdroj: http://finance.idnes.cz/nejvyssi-soud-k-dusledkum-poruseni-196a-odst-3-obchodniho-zakoniku-pyr-/pravo.aspx?


      Tzn. nelze vozidlo prodat za jinou cenu, než tržní, tedy min. vámi uváděnou 180.000,00Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).