Hlavní navigace

Dotace od Kraje a daňová povinnost

 • (neregistrovaný) 77.104.252.---

  21. 3. 2013 16:58

  Vážení přátelé,

  jsme malý Obecní úřad, který dostává na provoz přívozu roční dotace z Kraje. Tyto peníze pak vždy po každém měsíci (květen až září) odsouhlaseníme v zastupitelstvu a předáme převozníkovi.
  Můj dotaz. Musí z těchto peněz platit daň? Převozník není zaměstnanecm OÚ.

  Děkuji a přeji krásný den. Zdeněk

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 3. 2013 19:19

   xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

   Re: Dotace od Kraje a daňová povinnost
   Když není zaměstnancem OÚ, tak na základě čeho mu ty peníze dáváte? Máte sním nějakou jinou smlouvu, na základě které peníze vydáváte? Čí je přívoz?

  • 21. 3. 2013 21:49

   Zdeněk H (neregistrovaný) 77.104.252.---

   Re: Dotace od Kraje a daňová povinnost
   Přívoz je obce, včetně převoznické lodi. S převozníkem máme smlouvu o provozování této činnosti. Jako "vedlejšák" má vedle přívozu i malé občerstvení, je OSVČ. Takže ty všechny peníze, dotace od obce (od Kraje), peníze vybrané za jízdné a občerstvení, má pod jedním daňovým přiznáním. Je tedy možné, aby dotaci včlenil do svého podnikání? Nebo jí musí nějak danit samostatně a nám o tom předkládat doklad?
   Děkuji moc a dobrý večer. Zdeněk

  • 22. 3. 2013 12:28

   xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

   Re: Dotace od Kraje a daňová povinnost
   Předpokládám, že s krajem máte uzavřenu nějakou smlouvu o poskytnutí dotace, zřejmě s účelovým znakem a ve smlouvě by mělo být jestli podléhá vyúčtování, jestli se jedná o investiční nebo neinvestiční dotaci a postup při dokládání nákladů. Podle mne vy dostaváte dotaci na váš majetek, ale převozníkovi nedáváte dotaci, ale nějaký příspěvek na provoz na základě jeho žádosti nebo nějaké smlouvy. Tento příspěvek by měl být asi vykazován každoročně ve zpráve o finanční kontrole, tak že byste měli mít přehled o tom, za co a na co příspěvek byl použit. Jak to bude danit, převozník, jestli ano nebo ne nedokážu odpovědět, nevím, ale obecnímu úřadu by jeho zdanění mělo být jedno. Pro obec je důležité, jestli vynakládá dotaci podle pravidel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).