Hlavní navigace

§9 pronájem - výměna oken náklad?

• (neregistrovaný) 89.24.16.---

21. 3. 2013 23:24

Dobrý den, prosím o radu: FO (občan) pronajímá RD, v 2012 vyměnil okna (zachovány parametry, oprava).
    1) Může si cenu oken uplatnit jako výdaj.
    2) pokud by v 2013 přešel na paušál, bude probém s tím, že v 2012 usplatnil skuteč.výdaje?
    Děkuji všem za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 3. 2013 0:13

v.e.n.d.y.

Re: §9 pronájem - výměna oken náklad?
      Pokud jsou okna opravdu opravou, pak je to výdaj. Přechod na paušál v roce 2013 problém není, jen pokud mu zbyly pohledávky, závazky či zásoby, musí je dodanit.

• 22. 3. 2013 1:22

reník (neregistrovaný) 89.24.16.---

Děkuji. Jde o občana ne OSVČ, takže by teoreticky neměl mít co dodaňovat (možná pohl., ale zásoby ne).
      K dotazu mě vedl výklad, na který jsem na netu narazila a upozorňoval na § 25, odst. 1, písm. u zák. o daní z příjmů, podle kterého nelze opravu a TZN u platnit u maj., který není obch.m.. Ale podle mě v případě pronájmu uplatnění do nákl. přímo umožňuje § 9. Chtěla jsem si tedy ověřit svůj pohled na věc.

• 22. 3. 2013 22:33

Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

§ 25/1/u) omezuje daňovou uznatelnost výdajů na opravy, údržbu nebo TZ majetku nezařazeného do OM, sloužícího k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Tzn. u majetku, který slouží k dosahování příjmů, které zdaňujete podle § 7 ZDP. Vy zdaňujete podle § 9 ZDP, takže se na Vás toto ustanovení nevztahuje.

• 22. 3. 2013 23:40

reník (neregistrovaný) 89.24.17.---

děkuji za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).