Hlavní navigace

Poplatek za správu SVJ, - do nákladů?!

 • (neregistrovaný) 217.117.213.---

  22. 3. 2013 12:17

  Potřebovala bych poradit - jsme firma, která pronajímá vl. byty a platí měsíčně určitou částku do svj (ta se dělí na zálohy na služby např. 2000,-, příspěvek do "FO" 965,-, poplatek za správu, odměny funkcionářům a odměna za zpracování - odečty cca 250,-).
  Následně nám v novém roce přijde vyúčtování - služeb TV, SV, Teplo + spol. elektřina, úklid atd. a já si to dám do účetnictví (FP - zaplacené zálohy a ponížím si tak účet 314) a vznikne buď přeplatek, či nedoplatek.
  Letos nám prvně přišlo vyúčtování dl. záloh vlastníka (tzv. "fond oprav) a i ten si dám do účta a ponížím si tak účet 314. Nicméně ani v jednom z daných vyúčtování nejsou udány měsíční platby za správu, odměny atd. a i to byl náš náklad v daném roce a tudíž bych si to měla vyúčtovat, ne?
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 3. 2013 11:58

   Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

   Re: poplatek za správu SVJ, - do nákladů
   Jestliže je to pevně stanovený poplatek, nikoliv záloha, tak bych žádné vyúčtování neočekávala.

  • 23. 3. 2013 18:07

   Emil (neregistrovaný) 88.101.27.---

   Re: poplatek za správu SVJ, - do nákladů
   Musíte si to vyčíslit sama.

   Nicméně já se této situaci vyhýbám jiným způsobem. A to tak, že dlouhodobé zálohy jako zálohy neúčtuju, považuju je za paušální náklad daného období. To z toho důvodu, že se sice má provádět jejich vyúčtování, ale ne jejich zúčtování, takže nikdy nedostanete "přeplatek" zpět a na druhou stranu ani nemáte povinnost "nedoplatek" doplatit. Při převodu jednotky také nemáte z toho důvodu žádnou pohledávku za SVJ, taktéž ani závazek. Jako zálohy účtuju jen ty položky, u kterých SVJ provádní zúčtování (zálohy na služby, pojištění domu, ...) a vše ostatní jako provozní náklad (s vyjímkou úvěru a jeho splácení).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).