Hlavní navigace

Jak účtovat v PU dividendy

• (neregistrovaný) 213.220.208.---

24. 3. 2013 0:33

Dobrý den, vyplatila jsem si dividendy za rok 2011 v roce 2012. Jak to mám zaúčtovat? Sníží mi to zisk společnosti a tím i daň povinnost.Není to moc, ale přece jen bych se chtěla zeptat jak s tím naložit. Děkuji za pomoc

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 3. 2013 10:50

Havelkova Markova (neregistrovaný) 213.220.208.---

Re: jak účtovat v PU dividendy
      No to ne,on je to podil na zisku s.r.oOmlouvam se

• 24. 3. 2013 10:56

v.e.n.d.y.

Myslela jsem si to. Podíl na zisku musíte mít podložen zápisem z valné hromady a vyplácíte zisk z minulých období, který máte na účtu 428. Odvádíte z něj 15% srážkovou daň a musíte podat vyúčtování srážkové daně do 2.4.2013. Účtujete předpis 428/364,342 a pak platby 364/211 a 342/221. Nemá to tedy s náklady firmy a daňovým přiznáním, co dělat.

• 24. 3. 2013 11:10

markova (neregistrovaný) 213.220.208.---

Aha takze kdyz mam nyni zisk s.r.o 100 tis.tak takovej zustane.tim ho nesnizim.Ja to do danoveho priznani neuvadim jako prijem ke zdaneni,ale to s.r.o. udela priznani ke srazkove dani?pokud jsme srazkovou dan uz odvedli a toto tam neuvedli tak je to asi zle ze? Moc dekuji za ochotu pomoci.

• 24. 3. 2013 11:41

v.e.n.d.y.

A z toho vyplaceného podílu na zisku jste daň zaplatili? Pokud ano, pak jen podejte opravné vyúčtování srážkové daně, termín propodání je 2.4., takže máte ještě čas.

• 24. 3. 2013 12:09

Ne.V roce 2011 vznikl zisk, zaplatili jsme dan.V roce 2012 jsem si vyplatila rozdil mezi ziskem a dani.Myslela jsem,ze to budu davat do sveho priznani a tam to danit.

• 24. 3. 2013 13:45

v.e.n.d.y.

>>>>>Především, skutečně máte akciovou společnost a
      >>>>>>vyplácíte dividendy
      >>>>>No to ne,on je to podil na zisku s.r.oOmlouvam se
      >>>>Myslela jsem si to. Podíl na zisku musíte mít
      >>>>podložen
      >>>>zápisem z valné hromady a vyplácíte zisk z minulých
      >>>>období, který máte na účtu 428. Odvádíte z něj 15%
      >>>>srážkovou daň a musíte podat vyúčtování srážkové daně
      >>>>do
      >>>>2.4.2013. Účtujete předpis 428/364,342 a pak platby
      >>>>364/211 a 342/221. Nemá to tedy s náklady firmy a
      >>>>daňovým
      >>>>přiznáním, co dělat.
      >>>Aha takze kdyz mam nyni zisk s.r.o 100 tis.tak
      >>>takovej
      >>>zustane.tim ho nesnizim.Ja to do danoveho priznani
      >>>neuvadim jako prijem ke zdaneni,ale to s.r.o. udela
      >>>priznani ke srazkove dani?pokud jsme srazkovou dan uz
      >>>odvedli a toto tam neuvedli tak je to asi zle ze? Moc
      >>>dekuji za ochotu pomoci.
      >>A z toho vyplaceného podílu na zisku jste daň
      >>zaplatili? Pokud ano, pak jen podejte opravné
      >>vyúčtování
      >>srážkové daně, termín propodání je 2.4., takže máte
      >>ještě
      >>čas
      >Ne.V roce 2011 vznikl zisk, zaplatili jsme dan.
      To předpokládám, že myslíte daň z příjmu právnických osob.

V roce 2012 jsem si vyplatila rozdil mezi ziskem a
      >dani.Myslela jsem,ze to budu davat do sveho priznani a tam to
      >danit.
      To nebyl dobrý nápad. Daň měla být odvedena, ted z hlavy nevím do kdy od výplaty podílu, Vy do svého přiznání již podíly nedáváte, je to příjem zdaněný u zdroje (tedy v s.r.o.). Čeká Vás jako s.r.o. postih za neodvedenou srážkovou daň-. A znovu dodávám, že na výplatu zisku (z účtu 428) musíte mít zápis z valné hromady s.r.o., že můžete a kolik, jinak nelze účtovat a vyplácet. A co rezervní fond, ten máte již vytvořen? Tvorba má přednost před výplatou podílů.

• 24. 3. 2013 14:37

Fond nemam,jsem kadernictvi s.r.o. o jednom majiteli.S tou hromadou a schvalenim to tedy neni problem.Srazkovou dan za jednoho brigadnika jsem podala a zaplatila tento leden.Pokuta mi neprisla.Kdyz nyni udelam opravne priznani a dam tam tech 15% z vyplaceni zisku tak to bude tedy dobre?nebo mi radite nechat to byt a ty vyplacene castky zauctovat jinak?Kdyz mi to neponizi zisk v sro v tomto priznani,tak to asi nema takovy smysl jak jsem doufala.

• 24. 3. 2013 17:23

v.e.n.d.y.

Jste s.r.o., kopíruji ustanovení obchodního zákoníku
      § 124
      (1) Společnost vytvoří rezervní fond (§ 67) v době a ve výši určené ve společenské smlouvě. Není-li rezervní fond vytvořen již při vzniku společnosti, je společnost povinna vytvořit jej z čistého zisku vykázaného v řádné účetní závěrce za rok, v němž poprvé čistý zisk vytvoří, a to ve výši nejméně 10 % z čistého zisku, avšak ne více než 5 % z hodnoty základního kapitálu. Tento fond se ročně doplňuje o částku určenou ve společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však 5 % z čistého zisku, až do dosažení výše rezervního fondu určené ve společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však do výše 10 % základního kapitálu.
      (2) O použití rezervního fondu rozhodují jednatelé v souladu s § 67, nejde-li o případy, kdy zákon svěřuje toto rozhodnutí valné hromadě.
      (3) Rezervní fond do výše 10 % základního kapitálu lze použít pouze k úhradě ztráty společnosti.
      ...takže máte ze zákona povinnost vytvořit a nemůžete si vytvořený zisk celý vyplatit. Také Valná hromada má své předpisy, viz
      § 128
      (1) Nestanoví-li zákon, společenská smlouva, popřípadě stanovy kratší lhůtu, svolávají valnou hromadu jednatelé nejméně jednou za rok. Valná hromada, která schvaluje řádnou účetní závěrku, se musí konat nejpozději do šesti měsíců od posledního dne účetního období.
      ...takže pokud podáváte přiznání k 31.3., musí být VH do 30.9.

• 24. 3. 2013 16:12

Emil (neregistrovaný) 88.101.27.---

Já to účtuju trošku jinak. Nárok na výplatu 428(431)/364, srážkovou daň 364/342.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).