Hlavní navigace

Důchodce a ZP

 • (neregistrovaný)

  26. 3. 2013 16:02

  Prosím, jak je to s důchodci:
  Jeden pracoval na dohodu o pracovní činnosti u 2 zaměstnavatelů.- U obou byla částka do 10000,- tisíc, tak neplatí soc. ani zdravotní.
  Tento si podá jenom přiznání na daň z příjmů a přeplatek daně z příjmů je mu vrácen. To je v pořádku.
  Druhý důchodce má vedlejší činnost a v podstatě stejné příjmy taky my vyjde nulová daň, ale musí podat i přehled na ZP a OSSZ a tam mu vyjde, že musí platit zdravotní pojištění.
  Nedělám někde chybu nebo to jsou takové .... zákony? Oba měli zhruba stejný příjem asi 40000,- za rok.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 3. 2013 16:10

   JiřinaH. (neregistrovaný)

   Re: důchodce a ZP
   Přestože je důchodce, ZP musí zaplatit, oproti SP, kde je roční limit (kolem 60 tis. daň.základu). Jen nemusí jako vedlejší OSVČ platit zálohy. U prvního důchodce, o kterém píšete, muselo být sraženo ZP i SP, pokud měl dohodu o pracovní činnosti ve této výši. Kdyby to byla Dohoda o provedení práce, tak do 10 tis. měs. se poj. nesráží.

  • 26. 3. 2013 16:12

   Kara (neregistrovaný)

   Re: důchodce a ZP
   1. důchodce - to asi nebyla DPČ, ale dohoda o provedení práce. Z DPČ se nad 2500 pojištění platí. Co se týká přiznání, tak ano, pokud šlo o zálohové daně. Z uvedeného případu nejde poznat, zda šlo o zálohové nebo srážkové daně.
   2. důchodce - podniká, že si musí podávat přehledy? Každopádně z vypodnikané částky musí zaplatit pojištění, jen to může být nižší než minimální, protože je pojištěný státem.

  • 27. 3. 2013 8:00

   Božena (neregistrovaný)

   Re: důchodce a ZP
   Díky moc, opravdu 1. důchodce byl na dohodu o provedení práce a platil u 2. zaměstnavatele zálohovou daň. Jenom mi je líto toho druhého důchodce, protože aby si přivydělal udělal si živnosťák a je na tom hůř jako ten 1. důchodce kvůli tomu ZP.

  • 27. 3. 2013 8:30

   Kara (neregistrovaný)

   Re: důchodce a ZP
   Jak to myslíte, hůř? Protože ten výdělek měl jako OSVČ a ne na DPP? Nojo, kdyby ho ta firma, které fakturoval, zaměstnala na DPP do 10ti tisíc měsíčně, tak by z toho pojištění nebylo, to je fakt. Prostě jsou příjmy, ze kterých se pojištění musí odvést (mzda z prac.poměru, DPČ nad 2500 nebo z podnikání) a jsou příjmy, ze kterých se pojištění neodvádí (odměna z DPP do 10000, nájem...).
   Zajímají mě daně toho 1. důchodce - u obou zaměstnavatelů šlo o zálohové daně nebo tam měl i srážkovou daň. Pokud srážkovou, tak ta je nevratná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).