Hlavní navigace

Faktura jako náklad v ceně = základ+DPH

  • (neregistrovaný) 94.113.140.---

    27. 3. 2013 15:14

    dobrý den, prosím o pomoc...naše akciovka je plátcem DPH, ale z titulu své hlavní činnosti (finanční činnost) si nemůže uplatnovat nárok na odpočet DPH. V takovém případě je tedy faktura přijata celá zahrnuta do nákladů firmy - tedy součet základu daně a výše DPH uvedené na faktuře, je to doufám tak?
    Když není nárok na odpočet, tak mohu celé dát do nákladů firmy.
    děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2013 15:17

      jinka (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: faktura jako náklad v ceně = základ
      "5. Ostatními daněmi podle § 24 odst. 2 písm. ch) zákona jsou také

      a) daň z přidané hodnoty, pokud tato daň souvisí s daňovými výdaji a

      aa) kterou je povinen plátce daně z přidané hodnoty odvést při změně režimu podle § 79 odst. 4 až 7 zákona o DPH v souvislosti se zrušením registrace plátce daně, nebo
      ab) na kterou neuplatnil plátce daně nárok na odpočet daně podle zákona o DPH,

      b) daň z přidané hodnoty nebo část daně z přidané hodnoty, kterou nemůže plátce daně uplatnit jako odpočet daně podle zákona o DPH,
      c) daň z přidané hodnoty a spotřební daň, kterou je plátce daně povinen odvést v souvislosti s organizováním reklamních soutěží a propagačních akcí.

      6. Daň z přidané hodnoty uvedená v bodě 5 písm. a) je daňovým výdajem, pokud poplatník nezvýší o tuto daň

      a) vstupní cenu hmotného a nehmotného majetku v souladu s právními předpisy upravujícími účetnictví; přitom při zrušení registrace plátce daně z přidané hodnoty postupuje podle tohoto pokynu k § 29 zákona bod 2.,
      b) hodnotu zásob, vede-li účetnictví.

      Daň z přidané hodnoty je vždy součástí vstupní ceny hmotného a nehmotného majetku a hodnoty zásob, nemá-li plátce daně nárok na odpočet daně podle zákona o DPH.

      7. Podle bodů 5 a 6 se postupuje obdobně i v případě úpravy odpočtu daně podle § 78 až 78c zákona o DPH a vyrovnání odpočtu daně podle § 77 zákona o DPH, pokud je snižován nárok na odpočet daně, a to ve zdaňovacím období, kdy o úpravě nebo vyrovnání odpočtu bylo účtováno nebo evidováno v daňové evidenci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).