Hlavní navigace

Oprava účetního dokladu

 • (neregistrovaný) 90.182.91.---

  3. 4. 2013 10:19

  Dobrý den,

  prosím o radu, zda-li se jedná o opravu účetního dokladu.
  Máme ve firmě zavedená střediska. někdy se nám stane, že se středisko zpětně mění. Nové označíme na papírové verzi, ale účetně přeúčtujeme přímo na dokladu v účetnictví a nikoliv opravným dokladem.

  nalezla jsem v zákoně o uce lde § 35 odst. 7, co není opravou - a v tomto případě to, nedojde-li ke změně obsahu účetních záznamů.

  domnívám se dobře, že nejde o změnu obsahu a pak by tato oprava střediska (nákladové účty se nemění) nebyla brána jako oprava účetního dokladu?

  děkuji za odpověď
  Eva

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 4. 2013 11:57

   Stalo se (neregistrovaný) 217.77.171.---

   Re: oprava účetního dokladu
   Přesně tak, pokud se opravuje pouze rozdělení nákladu mezi středisky, tak je čitelnější účtovat pod původním číslem dokladu.
   U nás to máme tak, že když na lednovou chybu přijdu teď v dubnu, otevřu hlavní knihu (uzavřený leden) a přeúčtuji pod stejným číslem dokladu jiné rozdělení na střediska. Tj. účtuji pouze částky (plus, minus) na nákladovém(nákladových) účtech!
   Máme to tak zde dohodnuto z toho důvodu, že je to v účetnictví lépe vidět.
   Jakmile bychom opravu rozdělení nákladů mezi středisky přeúčtovávali interním dokladem v dubnu, už je to složitější to "rychle vidět a vědět, proč to tam je". U nás se totiž do účetnictví dívají i vedoucí těch středisek, a tak to hned vidí, že jsme to opravili tak jak to podle nich má být.

  • 3. 4. 2013 12:18

   Eva P. (neregistrovaný) 90.182.91.---

   Re: oprava účetního dokladu
   Děkuji za Vaši odpověď.
   také se tak domnívám. U nás tedy proběhne oprava střediska přímo v kolonce středisko a neúčtujeme plus a mínus, ale přímo upravujeme. činíme tak také pro lepší "viditelnost", protože poskytujeme za měsíce sestavy střediskům, tak aby bylo pro ně lépe patrné a neviděli jednou plus a jednou mínus, někteří by si to nemuseli ani spojit.
   chtěli jsme práve od středisek, aby doplňovali datum, aby bylo patrné, kdy nás na to upozornili. ale chtěli jsme se vyhnout tomu, abychom museli dělat interním dokladem.

   ale pokud se domnívám správně, pak se nejedná o opravu a tím, že střediska doplní datum nám nevzniká účetně jiná povinnost, ale jen upřesnění pro naše potřeby.

  • 3. 4. 2013 12:38

   Stalo se (neregistrovaný) 217.77.171.---

   Re: oprava účetního dokladu
   Ano, domníváte se správně.
   Používáme celý vnitropodnikový okruh účtů (právě pro zúčtování mezi středisky) a tam se opravuje také často, protože se vždy něco najde, na co nejde použít stanovené klíče(pravidla). Vedoucí nám své opravy musí zasílat mailem (ústní či telef.pokyny jsme vyloučili) a tím pádem se nedohadujeme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).