Hlavní navigace

Příjmy ze zaměstnání, z OSVČ,

  • (neregistrovaný) 37.221.248.---

    3. 4. 2013 11:49

    Dobrý den,

    prosím o radu: zaměstnanec - úhrn příjmů ze závislé činnosti cca 200 tis. Kč. Pracoval na plný úvazek do 08/2012, od 09 důchodce + pracuje jen několik hodin měsíčně za cca 2500 Kč/měs.. Příjmy z podnikání 5000 Kč, prohlášení nepodepsal a teď si chce podat přiznání.

    A teď dotaz - kvůli příjmům 5000 by nemusel dávat daňové přiznání, že? Ale když ho chce podat (protože si tak uplatní odečitatelnou položku za poplatníka za celý rok a něco mu vyjde vrátit), musí tam započítat i těch 5000 dle § 7? A ještě se chci ujistit - může si uplatnit nezdanitelnou položku na poplatníka za celý rok, i když je od 09 v důchodu? Je to tak, že změna platí až od nového roku?

    díky

    Petra

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 4. 2013 12:02

      Jiří Pulec (neregistrovaný) 89.111.96.---

      Re: Příjmy ze zaměstnání, z OSVČ,
      odčitatelná položka na poplatníka NEEXISTUJE. To je daňová sleva, kterou si nelze odečítat "do mínusu" - neboli neuplatníme část slevy. Daňová sleva na poplatníka se vždy uplatňuje v roční výši (24840,- Kč).

    • 3. 4. 2013 12:25

      HP (neregistrovaný) 77.92.222.---

      Re: Příjmy ze zaměstnání, z OSVČ,
      Pokud podá přiznání, musí uvést veškeré příjmy i kdyby byly ve výši 1,- Kč, kromě příjmů od daně osvobozených. Takže ano, musí uvést i těch 5000,-

    • 3. 4. 2013 13:00

      Petik (neregistrovaný) 37.221.248.---

      Re: Příjmy ze zaměstnání, z OSVČ,
      No jasně, je to sleva. Ale když ji uplatním za celé zdaňovací období a příjem byl v 09-12 nízký, tak vznikne přeplatek na dani a FÚ bude vracet.

    • 3. 4. 2013 13:18

      HP (neregistrovaný) 77.92.222.---

      Re: Příjmy ze zaměstnání, z OSVČ,
      V tom není problém. Do přiznání uvedete příjmy z pracovního poměru za 1-8/2012 a 5000 z podnikání. Slevu 24840 za celý rok a vznikne přeplatek. Pokud neměl u těch příjmů 2500měsíčně podepsané prohlášení, tak tam byla zřejmě sražena srážková daň (záleží teda na tom, o jaké příjmy šlo) a ty do přiznání uvádět nebudete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).