Hlavní navigace

Nemocenská...výpočet

  • (neregistrovaný) 217.197.152.---

    3. 4. 2013 20:00

    dobrý den, z čeho počítá zaměstnavatel nemocenskou a z čeho Ossz? a dá se proplatit dovolená nebo si ji zaměstnanec musí vyčerpat?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 4. 2013 22:20

      inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

      Re: nemocenská...výpočet
      Zaměstnavatel neplatí nemocenskou, ale náhradu mzdy, a to kromě prvních tří pracovních dní od prvního do 21. kl.dne nemoci za pracovní směny; náhrada se počítá z průměru, který najdete v měsíci vzniku nemoci na výplatní pásce.
      Od 22. dne platí OSSZ nemocenskou, která se počítá z vyměřovacího základu, což je v podstatě hrubá mzda za 12 měsíců před měsícem, v němž vznikla prac.neschopnost, podklady dodá zaměstnavatel.
      Dovolená se proplácí pouze nevyčerpaná při skončení prac.poměru, jinak se musí čerpat, viz zákoník práce § 222 odst. 2.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).