Hlavní navigace

Osobní automobil - jak do majetku FO

• (neregistrovaný) 88.103.113.---

8. 4. 2013 17:38

Prosím Vás jak má vložit fyzická osoba osobní automobil do svého majetku? Nebo jak poznám, že ho v tom majetku má či nemá?
    Musí být někde v pojistce za toto auto uvedeno DIČ nebo IČ?
    Silniční daň za toto auto platí, jen nevím jak mám vložit do majetku. Auto bylo koupeno už v roce 2002 a začal podnikat až v roce 2005. Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 4. 2013 20:04

P.C. (neregistrovaný) 85.71.211.---

Re: Osobní automobil - jak do majetku FO
      Čistý způsob je přepis vlastníka nebo provozovatele zapsaného v TP ze soukromé osoby na IČO, to ale žádný zákon nenařizuje. Rozhodující je zřejmě to, aby bylo auto vedeno v majetku živnosti a aby se případně počítaly odpisy. Rovněž je nutné stanovit cenu, kterou auto má při převodu do majetku živnosti - to za poplatek udělá jakýkoli bazar nebo znalec.
      Pojišťovně je většinou též jedno, kdo pojistku zaplatí a rozdíl mezi fyzickou osobou podnikatelem a nepodnikatelem většinou nedělá a ani nemá legální způsob, jak zjistit, zda podnikatel má nebo nemá auto zahrnuté v obchodním majetku.
      Pokud dotaz směřuje k tomu, jak zpětně auto zařadit do majetku živnosti, tak to opravdu nevím.

• 8. 4. 2013 21:32

hanah (neregistrovaný) 88.103.113.---

Re: Osobní automobil - jak do majetku FO
      Děkuji za odpověď. Ne dotaz nesměřuje k tomu, jak zpětně auto zařadit do majetku. Jen nevím, zda můžu dávat pojistku na auto podnikateli do nákladů? Převzala jsem účetnictví FO loni a nevím, nemůžu nijak dohledat, zda má v majetku nebo ne? Když se zeptám jeho, je s ním těžká domluva. Tak nevím, výdaje si uplatňoval paušálem, silniční daň platil, ale jestli tu pojistku můžu dát do nákladů, tak to nevím. A ještě taky DPH za pohonné hmoty, zda můžu uplatnit, když nevím, jestli bylo ty roky předtím v majetku. Za rok 2012 jsem pojistky do nákladů nedávala a ani jsem mu neuplatňovala DPH z nákupu PHM. Asi v tom budu pokračovat. Je to starobní, podnikající důchodce, za rok 2013 už nebude moci uplatnit slevu na poplatníka, bude mít velký výnosy, tak hledám náklady, aby pak nebyla vysoká daň z příjmů a taky sociální. Tak co byste mi poradila?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).