Hlavní navigace

Rodičovská dovolená a zdravotní pojištěn

  • (neregistrovaný) 85.158.138.---

    9. 4. 2013 11:25

    Dobrý den, zaměstnankyni končila rodičovská dovolená dne 29.3.2013, protože 30.-31.3. byl víkend nastoupila do práce až 1.4.2013. Jak to bude se zdravotním pojištěním za březen? Je na celý březen brána jako osoba za kterou je plátcem pojištění stát nebo musí za ty dva kalendářní dny odvést ZP z poměrné části minimálního vyměřovacího základu?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 4. 2013 13:27

      Brabec František (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: Rodičovská dovolená a zdravotní poji
      Nedávno jsme to tu řešili, že to pojišťovna vyžaduje. Podle § 3b 592/1992 je osoba bez zdan.příjmů (OBZP) tehdy, pokud po celý měsíc nemá zaměstnání, není OSVČ a není za ní plátcem pojistného stát. Z toho bych vyvodil, že pokud aspoň jeden den je něco z těch tří kategorií, nemůže být OBZP a nedoplácí nic. Jenže v tom případě by z hlediska ZP nebyla "nic". Takže chtějí poměrnou část.

    • 9. 4. 2013 13:41

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Rodičovská dovolená a zdravotní poji
      Já myslím, že se na ni v březnu minimální vyměřovací základ nevztahuje, protože je osobou celodenně pečující o dítě do 7 let.

    • 9. 4. 2013 13:51

      Brabec František (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: Rodičovská dovolená a zdravotní poji
      Máte pravdu, vždyť to byl víkend. Ale bude to muset na ZP výslovně nahlásit-už ne rodičovák, ale péče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).