Hlavní navigace

Výše odstupného a 60% mzda

  • (neregistrovaný) 80.156.201.---

    10. 4. 2013 9:38

    Dobrý den,
    jsme zaměstnanci soukromé firmy a během dubna dostaneme výpověď dle §52 c). Cílem našeho zaměstnavatele bude co nejvíce ušetřit na odstupném a dát nám jej co nejmenší. Chci se proto zeptat:
    1. Pokud si na nás zaměstnavatel vymyslí to, že máme v květnu a červnu pracovat pouze např. 2 dny v týdnu a zbytek být na překážkách za 60% mzdy - musí nám to oznámit pouze písemně proti našemu podpisu nebo existuje jiná možnost (vnitřní firemní nařízení jednatele apod.)? A co se stane v případě, pokud takové opatření nepodepíšeme a nebudeme s ním souhlasit?
    2. Z jakého čtvrtletí se bude počítat průměrný měsíční výdělek jako základ pro stanovení výše odstupného (z prvního nebo druhého)? Pokud to bude z 2.čtvrtletí, budou mít případné překážky na 60% na výšíi odstupného vliv? Pokud ano, tak proč a jak (o kolik)?
    3. Z jakého období počítaný výdělek se bere pro stanovení výše podpory v nezaměstnanosti od ÚP? Bude to mít pro zaměstnance nějaký vliv na její snížení, bude-li donucen pracovat dle podmínek uvedených v bodu 1. ?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 4. 2013 10:00

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Výše odstupného a 60% mzda
      1) Pokud nemáte odbory, pak by měl zaměstnavatel ve vnitřích předpisech mít zakotvený § 209 ZP, na jehož základě vám bude z důvodu částečné nezaměstnanosti vypláceno 60%.
      2) Odstupné se bude počítat z průměru vypočítaného z 1. čtvrtletí.

    • 10. 4. 2013 12:01

      jirka1 (neregistrovaný) 80.156.201.---

      Re: Výše odstupného a 60% mzda
      A existuje nějaká možnost s nařízením zaměstnavatele dle bodu 1. nesouhlasit?
      Ad 3. Podpora se bude počítat také z průměru za 1.Q. (jako odstupné dle 2))? Děkuji Jirka

    • 10. 4. 2013 12:13

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Výše odstupného a 60% mzda
      hodinový průměr z I.Q x týdenní úvazek x 4,348 = průměrný hrubý měsíční příjem

      Vynásobením dostanete příslušné odstupné.

      Odečtením ZP, SP a daně od hrubého získáte průměrný čistý pro ÚP.

      Nesouhlasit můžete, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.

    • 10. 4. 2013 12:13

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Výše odstupného a 60% mzda
      Zaměstnavatel nepotřebuje váš souhlas. Pro výpočet průměrného čistého výdělku, z kterého se pak počítá podpora, se opět použije průměrný hodinový výdělek spočítaný z 1. čtvrtletí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).