Hlavní navigace

Osobní automobíl a OSVČ

  • (neregistrovaný) 88.103.113.---

    10. 4. 2013 10:48

    Podnikatel používá svůj soukromý automobil k pracovním cestám, nemá ho zahrnut v obchodním majetku, u tohoto auta uplatňuje paušální výdaje dle ZDP, využívá tzv. zkrácený paušál, může také uplatnit skutečnou spotřebu PHM, při těchto pracovních cestách. Ale nevím, musí vést knihu jízd, nebo stačí, pokud si bude schovávat všechny doklady od nákupu PHM a do účetnictví zahrne jen 80 % spotřeby z těchto dokladů?
    Děkuji za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 4. 2013 12:19

      alli (neregistrovaný) 88.81.82.---

      Re: Osobní automobíl a OSVČ
      myslíte paušál na PHM a parkovné nebo paušální výdaje dle §7?

    • 10. 4. 2013 12:26

      annn (neregistrovaný) 77.242.95.---

      Re: Osobní automobíl a OSVČ
      a) paušální výdej 4 000 Kč měsíčně - § 24 odst. 2 písm Zt - nemusíte vést knihu jízd, paušál je na PHM a parkovné

      b) skutečné výdaje - je vlastníkem auta, ale nemá ho v OM -
      1 možnost - uplatnění PHM na základě dokladů + kniha jízd
      2 možnost - uplatnění prostřednictvím cesťáků

      je potřeba pohídat silniční daň!!

    • 10. 4. 2013 12:40

      Hanče (neregistrovaný) 88.103.113.---

      Re: Osobní automobíl a OSVČ
      vím že 4.000,-- paušál zahrnuje spotřebu PHM a parkovné, to se týká dani z příjmů
      ale myslím pak spotřebu PHM, co se týká DPH, musím vést knihu jízd, už to vím, Myslela jsem si, že knihu jízd nebudu. A do účta, co se týká DPH pak dám 80 % těchto nákupů, ale nejde to bez té knihy jízd. Tu prostě musím vést, když chci požadovat vratku DPH z nákupů PHM.

    • 10. 4. 2013 12:54

      zemík (neregistrovaný) 90.176.110.---

      Re: Osobní automobíl a OSVČ
      A lze skutečně uplatňovat paušální výdaj na PHM a zároveň uplatňovat odpočet DPH z dokladů?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).