Hlavní navigace

Pronájem auta v majetku osvč

  • (neregistrovaný) 78.80.213.---

    10. 4. 2013 12:54

    Dobrý den,
    prosím o radu s pronájmem auta v obchodním majetku OSVČ, když je tento podnikatel zároveň jednatelem a jediným společníkem s.r.o. Oba plátci DPH. Podnikatel má ještě další auto v majetku, které bude používat pro své podnikání.
    Pročítal jsem diskuse, ale nikde se neuvádí možnost, že je auto v OM.
    1. Může OSVČ auto pronajmout, kdy je zároveň jednatelem s.r.o.?
    (Cena nájmu bude stanovena průměrem dle několika zjištěných nabídek pronajímatelů aut. Tak to snad bude cena obvyklá).
    Nájemné bude vč. DPH.
    2. s.r.o. bude čerpat PHM na čerpací kartu OSVČ, která to s.r.o. přefakturuje ve stejné výši.
    3. Uznatelným nákladem s.r.o. bude nájem plus přefakturované PHM? S.r.o. nárokuje odpočet DPH.
    4. OSVČ odvádí silniční daň. Nájemné půjde do §9 nebo do §7/2e?
    Do nákladů OSVČ uplatní odpis pronajatého auta a paušál na cestovné jen na druhé auto (na pronajaté ne).
    Děkuji za reakce.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 4. 2013 15:11

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Pronájem auta v majetku osvč
      >Dobrý den,
      >prosím o radu s pronájmem auta v obchodním majetku
      >OSVČ, když je tento podnikatel zároveň jednatelem a
      >jediným společníkem s.r.o. Oba plátci DPH. Podnikatel má
      >ještě další auto v majetku, které bude používat pro své
      >podnikání.
      >Pročítal jsem diskuse, ale nikde se neuvádí možnost,
      >že je auto v OM.
      >1. Může OSVČ auto pronajmout, kdy je zároveň
      >jednatelem s.r.o.?
      >(Cena nájmu bude stanovena průměrem dle několika
      >zjištěných nabídek pronajímatelů aut. Tak to snad bude cena
      >obvyklá).


      Ano, lze pronajmout - jak správně uvádíte - za cenu místu a času obvyklou


      >Nájemné bude vč. DPH.

      Ano

      2. s.r.o. bude čerpat PHM na čerpací kartu OSVČ, která
      to s.r.o. přefakturuje ve stejné výši.


      Ne, s.r.o. musí mít svou nebo účtovat účtenky za nákup PHM, z nichž bude uplatňovat nárok na DPH


      3. Uznatelným nákladem s.r.o. bude nájem plus
      přefakturované PHM? S.r.o. nárokuje odpočet DPH.

      Nájem ano, DPH z nájmu ano

      >4. OSVČ odvádí silniční daň.


      Ano, plátcem SD je vlastník vozidla; tedy OSVČ

      Nájemné půjde do §9 nebo
      do §7/2e?

      Do § 7


      >Do nákladů OSVČ uplatní odpis pronajatého auta

      Ano, a případné další náklady dle ujednání v nájemní smlouvě


      a paušál na cestovné jen na druhé auto (na pronajaté ne).


      Ano, na pronajaté nelze uplatnit paušální výdaj na dopravu

      >Děkuji za reakce.
      >

    • 10. 4. 2013 15:37

      zm (neregistrovaný) 78.80.213.---

      Re: Pronájem auta v majetku osvč
      Děkuji za odpovědi.
      Ještě prosím k uznatelným nákladům s.r.o.
      Myslíte, že by si opravdu nemohla společnost uplatňovat PHM, které by jí přefakturoval OSVČ ze čerpací karty na základě podložených podkladů (přesná výše dle faktury od čerpací stanice) a ve stejné výši? Bylo by to tak dohodnuto v nájemní smlouvě.
      Může si společnost uplatňovat veškeré náklady na provoz a opravy auta (i když není vlastník), když to bude dohodnuto v nájemní smlouvě a auto bude využívat jen s.r.o. po celý rok?
      Děkuji

    • 11. 4. 2013 13:50

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Pronájem auta v majetku osvč
      >>>OSVČ, když je tento podnikatel zároveň jednatelem a
      >>>jediným společníkem s.r.o. Oba plátci DPH. Podnikatel
      >>>má
      >>>ještě další auto v majetku, které bude používat pro
      >>>své
      >>>podnikání.
      >>>Pročítal jsem diskuse, ale nikde se neuvádí možnost,
      >>>že je auto v OM.
      >>>1. Může OSVČ auto pronajmout, kdy je zároveň
      >>>jednatelem s.r.o.?
      >>>(Cena nájmu bude stanovena průměrem dle několika
      >>>zjištěných nabídek pronajímatelů aut. Tak to snad
      >>>bude
      >>>cena
      >>>obvyklá).
      >>
      >>
      >
      >Děkuji za odpovědi.
      >Ještě prosím k uznatelným nákladům s.r.o.
      >Myslíte, že by si opravdu nemohla společnost
      >uplatňovat PHM, které by jí přefakturoval OSVČ ze čerpací karty
      >na základě podložených podkladů (přesná výše dle
      >faktury od čerpací stanice) a ve stejné výši? Bylo by to
      >tak dohodnuto v nájemní smlouvě.

      Jen pokud to bude sjednáno ve smlouvě a bude zcela průkazné, že zrovna tyto čerpané PHM jsou na toto konkrétní vozidlo.
      Kvůli tíze důkazního břemene bych nedoporučovala účtovat u FO, resp. OSVČ, do daňových nákladů.

      >Může si společnost uplatňovat veškeré náklady na
      >provoz a opravy auta (i když není vlastník), když to bude
      >dohodnuto v nájemní smlouvě a auto bude využívat jen
      >s.r.o. po celý rok?

      Opět - bude-li k těmto nákladům smluvně zavázán nájemce, pak ano

      >Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).