Hlavní navigace

Nájem vozu - účtování

  • (neregistrovaný)

    11. 4. 2013 8:57

    Dobrý den,moc prosím o radu. Nevím, jestli chápu správně. Pokud budu pronájímat vozidlo s následným odkupem, vedu účetnictví a jsem OSVČ, plátce DPH. Bude účtování následující?

    jednotlivé splátky v roce 2013 311/384
    311/343
    Takže na konci roku mi vznikne jistý zústatek na účtě 384, který převedu do dalšího roku.

    jednotlivé splátky v následujících letech stejně a při prodeji za tu odkupní cenu provedu vyúčtování a zaúčtuji následovně

    cena vozu 311/641
    DPH 311/343
    - zapl. 384/311
    - zapl. DPH 343/311
    A nebo dávat každou splátku na 602? To by asi bylo v případě, že se vozidlo jen pronajímá a nebude se následně prodávat, že?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 4. 2013 10:56

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Ne. V PÚ platí pravidlo, že náklady a výnosy a se účtují v tom účetním období, se kterým časově a věcně souvisejí, bez ohledu na to, kdy budou uhrazeny.
      Jsou-li splátky nájemného předepsané v rovnoměrné výši, po celé období pronájmu budete jako pronajímatel účtovat o výnosu přímo na účet 602 Tržby z prodeje služeb.
      Jen v případě nerovnoměrně rozložených splátek je nutné splátky časově rozlišit - účet 384 Výnosy příštích období.
      Vámi popsané má charakter Finančního leasingu, tak pozor ať splníte jeho požadavky, jinak by nájemce mohl mít problém s daňovou uznatelností nájemného do nákladů.

    • 11. 4. 2013 11:42

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Moc děkuji.Dle splátkového kalendáře je splátek 60 (každý měsíc jedna) a jsou ve stejné částce. Až na posledních 10 splátek. Tam je napsáno 0 a odkupní hodnota je 100 Kč. Tedy bych to viděla na ten účet 384. Jestli jsem to správně pochopila.

    • 11. 4. 2013 12:14

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Můžete mi prosím poslat nějaký odkaz, kde bych se o této problematice dozvěděla víc? Moooc děkuji.

    • 11. 4. 2013 12:27

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Podmínky FL vypadají, že jsou splněny (délka FL 60 měsíců a KC 100Kč.) Pochopila jsem to tak, že celkem je splátek 60 a celkem např. za 360.000 Kč bez DPH. (Kdyby byly rovnoměrně rozloženy, platili byste měsíčně 6.000 Kč a účtovali 311/602 + DPH 343).
      Vy to máte nerovnoměrně rozložené do 50 splátek za 7.200 Kč bez DPH + 10 splátek za 0Kč.
      Je více možností jak to účtovat. Pokud budete účtovat měsíčně:
      7.200 Kč + DPH 311/384 + DPH 343, úhr. 221/311
      a pak na konci roku udělat ID dle počtu splátek připadajících do daného roku 384/602 (360.000 Kč : 60 splátek = 6.000 Kč/měsíčně).
      Posledních 10 splátek nebudete za 0 Kč měsíčně účtovat, jen ID na rozpuštění zbývajících dosud časově nerozlišených výnosů 384/602. Částky si dosaďte dle skutečnosti.
      Na závěr KC 100 311/641 + DPH 343.
      A odkaz? Hledejte např. na netu "účtování leasingu z pohledu pronajímatele" Jinak zák. Daň z příjmů §24 odst.5).

    • 11. 4. 2013 12:47

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Mooooooc děkuji za vyčerpávající popis. Teď mi to je už jasné ;-) Já toto účtuji prvně, tak pořád hledám a čtu a spíš jsem z toho byla zmatená. Konečně jsem díky Vám pochopila ;-)
      Ještě se zeptám - pokud by nebylo splátek 60, ale jen třeba 30, splátky byly rovnoměrné a kupní cena by nebyla žádná - jak by to bylo potom?

    • 11. 4. 2013 13:03

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Jsem ráda, že máte v problematice TROCHU jasněji :-)
      K vašemu dalšímu dotazu: Málo informací. Problematika pronájmů je složitější. Ve vámi uvedeném příkladu záleží také jestli je to s odkupem, s možností odkupu nebo se pronajímaný majetek vrací zpět pronajímateli = operativní leasing 311/602,343. Pokud FL, musí být splněna nutná doba nájmu HM a i výše KC nesmí být nižší než ZC vypočtena rovnoměrným způsobem odpisování (30 měsíců nesplňuje a výše KC = 0 Kč také nesplňuje dané podmínky). Vždy je nutné řešit konkrétní případ.

    • 11. 4. 2013 13:19

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Koukám, že jsem opět narazila na pěkný oříšet. A dal by se řešit prodej vozidla např. následovně? (Protože podle toho, co jste uvedla by to nešlo.) Sepsat kupní smlouvu s tím, že vlastnictví vozidla přejde na nájemce po úplném zaplacení celé ceny a že by jednotlivé splátky byly jako zálohy? Jak by se potom účtovalo? To by potom mohlo být i na 30 měsíců, že? ;-)

    • 11. 4. 2013 13:44

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Nejdříve si musíte ujasnit, jestli chcete:
      1. vůz prodat a kupní cena bude uhrazena splátkami
      Pak KS ano i musíte si do smlouvy napsat, kdy vůz přechází do užívání a kdy do majetku kupujícího a že KC bude uhrazena splátkami - kdy, dokdy a jak.
      Kupní smlouvu si nechte zkontrolovat právníkem, ať má všechny náležitosti v pořádku a přesnou právnickou terminologií je v ní vše napsáno tak, abyste o auto nepřišly před jeho konečným zaplacením.
      nebo
      2. vůz pronajímat s následným odkupem nájemci
      Pak musí být ve smlouvě splněna podmínka u auta po dobu nejméně
      60 měsíců (2.odpisová sk.= 5let) a KC nesmí být nižší než by byla ZC při rovnoměrném odpisování tohoto auta.

    • 11. 4. 2013 13:57

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      K bodu 1. Šlo by potom z hlediska DPH brát jako splátky jednotlivé zálohy?A ty by potom byly vyúčtovány až by bylo vozidlo doplaceno? Tedy ve smlouvě by bylo něco jako, že vlastnictví vozidla přechází na nájemce až po úplném doplacení. Samozřejmě by bylo vše potvrzené právníkem. Jen se mi jedná o ten způsob, co by šlo a jak by se to účtovalo a jaký by to mělo dopad na daně. Jak by se tedy v tomto případě účtovalo.
      K bodu 2. To už snad chápu. Takže pokud by bylo vozidlo prodáno např. i za 1 Kč po těch 60ti měsící, splňovalo by to podmínky.
      Ještě jedno mooooc děkuju za rady i trpělivost!!!

    • 11. 4. 2013 14:15

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      K bodu 1. Ano, vystavit zálohy na KC auta a po úhradě k nim vždy vystavit DD k přijaté platbě a z něho odvést DPH na výstupu a DD k platbě vyúčtovat dle Kupní smlouvy až po úplném zaplacení = při převodu auta do majetku kupujícímu a tehdy i účtovat o prodeji auta 311/641,343 mínus DD k platbě 324,343/311, k úhradě 0Kč.
      Hezký den.

    • 11. 4. 2013 16:56

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Účtovala bych následovně (je to tak správně?)

      jedntlivé zálohy 311/324,343
      na konci každého roku: 324/384
      a při doplacení (tedy k úhradě 0,-) 384/641
      V případě, že by se opět měnila sazba DPH, tak by to bylo vyúčtováno a rozepsáno dle sazeb za jednotlivé roky, že? Nic by se již neodvádělo navíc?
      Ještě jednou děkuji za trpělivost.Krásný den

    • 12. 4. 2013 11:20

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Účtování:
      1.např. dle Smlouvy o smlouvě budoucí:
      a) vystavení zálohy evidenčně
      b) úhrada zálohy 221/324
      c) DD k přijaté platbě 311DD/324DD,343DD
      vyúčtování uhr. zálohy 324/311DD

      2. dle Kupní smlouvy
      Fa vydaná
      a) 311/641,343 prodej auta v prodejní ceně
      b) vyúčtování DD k přijaté platbě 324DD,343DD/311
      k úhradě 0 Kč.
      V případě změny sazby DPH, by byla změněná sazba DPH jen u těch záloh, které by ještě nebyly uhrazeny. Výše daňového základu se měnit nebude. Do smluv si dejte ceny = DZ bez DPH + DPH dle platné legislativy ČR.
      c) vyřazení vozu z majetku v pořizovací ceně 082/022
      pokud bude zůstatková cena 541DU/082

      3. Smluvně ošetřen by měl být i pronájem vozidla, protože SoSB bude řešit (zálohově) až následný prodej vozu.
      FV 311/602,343 nájemné vozu - měsíčně (Q, ročně)
      Hezký den.

    • 12. 4. 2013 12:01

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Vy jste prostě nejlepší!!! ;-) Moc děkuji. Koukám, že je to opravdu pěkný oříšek. Ještě poslední dotaz. Jak by to bylo s odpisy? Může je firma (pronajímatel) uplatňovat? Myslím v případě pronájmu vozidla s následným odkupem nebo v případě placených záloh a s tím, že bude přecházet vlastnictví vozidla až po úplném zaplacení?

    • 12. 4. 2013 12:18

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Ano, firma si bude uplatňovat odpisy, protože auto zůstane v jejím majetku (v TP bude stále zapsaná jako vlastník ona), i když se smluvně zavázala k jeho následnému prodeji. Odpisy si bude uplatňovat až do vyřazení auta z majetku, což bude dle KS až plnou úhradou celé KC. Daňový odpis v posledním roce bude možné uplatnit jen ve výši 1/2ročního odpisu = mám k 1.1., nemám už k 31.12., protože jsem v průběhu roku vůz prodala.
      Krásný a pohodový snad už jarní :-) víkend.

    • 12. 4. 2013 12:45

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Ještě jednou moc děkuji. Já Vás tady nemít, tak se v tom pořád plácám ;-) Ještě jedna věc - jak to bude s tím zápisem do TP? Nemůže být kupující zapsán již teď? Myslím, v případě, že by to bylo na základě smlouvy (platby zálohově a následně po doplacení převod vl. práv).

    • 12. 4. 2013 13:24

      Daniela K. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Moc děkuji. Ještě poslední dotaz. Jak by to bylo s odpisy? Může je firma (pronajímatel) uplatňovat? Myslím v případě pronájmu vozidla s
      >>>následným odkupem nebo v případě placených záloh a s tím, že
      >>>bude přecházet vlastnictví vozidla až po úplném
      >>>zaplacení?
      >>Ano, firma si bude uplatňovat odpisy, protože auto
      >>zůstane v jejím majetku (v TP bude stále zapsaná jako
      >>vlastník ona), i když se smluvně zavázala k jeho
      >>následnému prodeji. Odpisy si bude uplatňovat až do
      >>vyřazení auta z majetku, což bude dle KS až plnou úhradou celé
      >>KC. Daňový odpis v posledním roce bude možné
      >>uplatnit jen ve výši 1/2ročního odpisu = mám k 1.1., nemám už
      >>k 31.12., protože jsem v průběhu roku vůz prodala.
      >>Krásný a pohodový už jarní :-) víkend.

      >Ještě jednou moc děkuji. Já Vás tady nemít, tak se v
      >tom pořád plácám ;-) Ještě jedna věc - jak to bude s
      >tím zápisem do TP? Nemůže být kupující zapsán již teď?
      >Myslím, v případě, že by to bylo na základě smlouvy
      >(platby zálohově a následně po doplacení převod vl.
      >práv).

      Přepis v TP až po úplném zaplacení ! Do převodu vl.práv jste vlastníkem vozu vy a dokud nebudete mít plně zaplaceno, nepřepisujte vůz na někoho jiného, pak by se i podepsané smlouvy mohly stát v našem "neprávním" státě těžko vymahatelné. Do TP jde zapsat nejenom vlastník, ale i provozovatel vozu... na TP odborník nejsem.

    • 12. 4. 2013 13:45

      R. (neregistrovaný)

      Re: nájem vozu - účtování
      Každopádně Vám moc děkuji. Jste zlatá!!! Přeji krásný a hlavně klidný víkend ;-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).