Hlavní navigace

Účty 413 x 427 x darovací daň

• 78.102.176.---

11. 4. 2013 13:12

Prosím, jak je s účtováním na účty 413 a 427 ve vztahu k darovací dani? V mnoha SRO společníci ponechávají firmě k dispozici svoje peněžní prostředky s tím, že si je možná někdy časem vyberou - nebo taky ne (podle situace). Nejedná se o navýšení do základního kapitálu zapisované do OR ani o klasickou půjčku. Jak takové případy účtujete? Příplatek k ZK na 427 bez daně darovací? Ostatní kapitálové fondy na 413 a uhradit darovací daň? Děkuju předem za vaše odpovědi, nejlépe i s odkazy na paragrafy. Na netu jsem našla různé názory...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 4. 2013 13:55

JirkaZ (neregistrovaný) 193.85.115.---

Re: Účty 413 x 427 x darovací daň
      Nejjednodušší řešení je bezúročná půjčka.

Dalším možným řešením je "Příplatek mimo základní kapitál", který se účtuje do účt. sk. 41x - viz ČUS 012, podmínky par. 121 OZ.
      Nepodléhá darovací dani.

• 11. 4. 2013 13:58

Loparr (neregistrovaný) 93.91.51.---

Re: Účty 413 x 427 x darovací daň
      Dobrý den, nenapadá mě proč do toho míchat darovací daň? To by si museli nejdřívě vyplatit peníze a pak je darovat. Pokud jsem to dobře pochopila, tak jde o to, že firma vykazuje zisk, ale nemá na účtu peníze na jejich vyplacení. Pokud vím, že do konce roku ani nebudou, tak bych nechala jako nerozdělený zisk. Pokud časem budou, tak zaplatím srážkovou daň dle zákona a třeba 31.12.2013 vyplatím peníze společníkům. Dají se naplnit i fondy. Dá se vytvořit i ten 427 ostatní fond pokud máte nějak zakotveno ve stanovách, ale ty peníze z něj by pak měli jít na ty činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).