Hlavní navigace

Opravné položky

  • (neregistrovaný) 88.102.186.---

    12. 4. 2013 15:15

    převzala jsem účetnictví, účetní v roce 2012 účtovala opravnou položku k nezaplacené pohledávce ve výši 20% daŇOVĚ.Pokud mi letos dlužník opět nezaplatí, budu k 31.12.2013 účtovat opět opravnou položku také ve výši 20% daňově??? Celková částka je 56 000,- Děkuji za info.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 4. 2013 15:21

      annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

      Re: opravné položky
      Pokud vám zaplatí dlužník pohledávku, ke které je vytvořena ZOP, pak jste povinni ji zrušit. Pokud zaplatí pouze část pohledávky, lze vytvořit OP v zákonem stanovené výši pouze z neuhrazené části.
      Pokud vám dlužník nezaplatí vůbec, pak, pokud nelze postupovat podle § 8a odst. 2 ZDPH (není vymáháno soudně), pak již vyšší ZOP nelze tvořit (max do 20 % výše dle § 8a odst. 1 ZoR).

    • 12. 4. 2013 15:27

      M. (neregistrovaný) 88.102.186.---

      Re: opravné položky
      daňově tedy pouze 20% pokud nevymáháme soudně, při odpisu nezaplacené pohledávky nedaňově. Zbývajících 80% si již tedy nemůžeme daňově odepsat pokud nevymáháme soudně. Chápu to dobře. Děkuji

    • 12. 4. 2013 19:28

      annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

      Re: opravné položky
      Ano.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).