Hlavní navigace

Výpověď §52e - d?

 • (neregistrovaný) 90.180.216.---

  13. 4. 2013 17:43

  Dobrý den, prosím o radu, jak nejlépe postupovat.
  Známá (45 let) je skoro rok v pracovní neschopnosti s přetrvávajícími akutními bolestmi zad (výrůstky na krční a bederní páteři, bohužel nemožnost operace). V současné době jí bylo doporučeno buď pouze vzpřímená chůze nebo ležení...
  Tento týden jí přišlo vyrozumění o přidělení částečného invalidního důchodu. V pondělí jde do práce s ukončenou neschopností, bohužel práci nebude moci v žádném případě vykonávat. Pracuje v ZD u krav a práce je zde opravdu fyzicky náročná. Lékař (ošetřující) navrhuje možnost nemoci z povolání.
  Vím, že toto posouzení není jednoduché a je časově náročné. Jak má nejlépe postupovat? Předpokládáme, že ji nebudou moci převést na jinou práci, která by odpovídala zdrav.stavu (žádná taková tam není), proto dostane výpověď podle §52e bez nároku na odstupné. Ona by samozřejmě chtěla zkusit statut nemoci z povolání.
  Jaký je postup? Pokud by jí nemoc z povolání uznali, jak dlouho po skončení pracovního poměru může požádat o vyplacení odstupného?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 4. 2013 19:57

   VH

   Re: výpověď §52e - d?
   Podkladem pro výpověď podle ust. § 52 e) ZP je posudek poskytovatele pracovnělékařských služeb. Pokud takovou výpověď dostane, pracovní poměr skončí bez odstupného. Odstupné po skončení PP nepřichází v úvahu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).