Hlavní navigace

Nájemné od soukromé osoby...§ 9 DPH?

  • (neregistrovaný) 178.255.168.---

    15. 4. 2013 18:40

    Dobrý den, mohl by někdo poradit ohledně nájmu? Soukromá osoba, vlastnící rodinný dům, pronajímá část prostor právnické osobě. Současně je ale tato soukromá osoba (vlastník nemovistosti) živnostníkem a má ŽL na jiné činnosti a je plátcem DPH. Projeví se to nějak v nájemní smlouvě? Nájemné je bez DPH nebo z titulu FO plátce DPH je zdaněn i tento nájem? ....mám v tom zmatek. Děkuji moc za pomoc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 4. 2013 7:46

      DM (neregistrovaný) 193.85.112.---

      Re: Nájemné od soukromé osoby...§ 9 DPH
      Můžete pronajímat bez DPH. Předpokládám že si nic kolem nájmů nedáváte do nákladu a z ničoho kolem nájmu si neuplatňujete DPH.

    • 16. 4. 2013 8:14

      V.S. (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: Nájemné od soukromé osoby...§ 9 DPH
      No ještě se s pronajímáním nezačalo, ale je v plánu dávat do nákladů opravy nemovitosti. Tudíž když bude chtít nájemné bez DPH, nemůže uplatnit ani DPH z těchto nákladů. A kdyby fakturoval nájem s DPH, tak by zřejmě mohl uplatnit DPH z přijatých plnění? Ale já pořád nechápu z jakého titulu by byl plátcem DPH?? Jako živonostník je plátcem, ale dům pronajímá jako soukromá osoba....

    • 16. 4. 2013 11:38

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Nájemné od soukromé osoby...§ 9 DPH
      >>>Dobrý den, mohl by někdo poradit ohledně nájmu?
      >>>Soukromá osoba, vlastnící rodinný dům, pronajímá část
      >>>prostor právnické osobě. Současně je ale tato
      >>>soukromá
      >>>osoba
      >>>(vlastník nemovistosti) živnostníkem a má ŽL na jiné
      >>>činnosti a je plátcem DPH.

      Ale já pořád nechápu z jakého titulu by byl plátcem DPH?? Jako
      >živonostník je plátcem, ale dům pronajímá jako soukromá
      >osoba....


      Přestože nemovitost není vložena do majetku FO, z pohledu DPH je obchodním majetkem, plynou-li z ní příjmy soustavně...

      Viz citace části odborného článku:

      Obchodní majetek plátce podle ZDPH

      Podle ustanovení § 4 odst. 3 písm. c) ZDPH se obchodním majetkem pro účely tohoto zákona rozumí souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností a o kterém je tato osoba povinna účtovat nebo jej evidovat.

      Při posuzování majetku pro účely ZDPH je nutno vycházet zejména z vymezení ekonomické činnosti podle tohoto zákona i podle Směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty. Osobou povinnou k dani je podle ustanovení § 5 odst. 1 ZDPH fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti, pokud tento zákon nestanoví v § 5a jinak (podle ustanovení § 5a odst. 1 ZDPH se za osobu povinnou k dani považuje i skupina spojených osob se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která je registrována k dani jako plátce podle § 95a ZDPH).

      Podle ustanovení § 5 odst. 2 ZDPH se za ekonomickou činnost považuje mimo jiné také využití hmotného a nehmotného majetku za účelem získání příjmů, pokud je tento majetek využíván soustavně.
      Znamená to, že majetek, z jehož soustavného pronájmu plynou fyzické osobě povinné k dani příjmy zdaňované podle § 9 ZDP, je pro účely daně z přidané hodnoty považován za součást obchodního majetku, zatímco pro účely daně z příjmů součástí obchodního majetku není a není ani obchodním majetkem podle obchodního zákoníku.

    • 17. 4. 2013 9:01

      V.S. (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: Nájemné od soukromé osoby...§ 9 DPH
      Děkuji moc...takže toto zdanitelné plnění (nájemné) bude figurovat v přiznání k DPH u fyzické osoby živnostníka (je plátcem DPH)

    • 16. 4. 2013 12:04

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.55.---

      Re: Nájemné od soukromé osoby...§ 9 DPH
      S DPH můžete fakturovat nájem jen pokud je právnická osoba také plátcem.

    • 17. 4. 2013 8:57

      V.S. (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: Nájemné od soukromé osoby...§ 9 DPH
      Ano, právnická osoba, které se bude nájemné účtovat je plátcem DPH

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).