Hlavní navigace

Platba sociálního poj. - OSVČ

 • (neregistrovaný) 90.180.44.---

  16. 4. 2013 10:41

  Dobrý den,
  prosím o radu, známý je OSVČ, která neměla příjem za rok 2012 a nepřerušil živnostenský list. Na ČSSZ nahlásil již 30.11.2011 že nebude podnikat a bylo mi sděleno, že přestože živnostenský list má nepřerušen, tak platit sociální nemusí, jelikož u nich činnost přerušil.. Nevím, zda je to tak v pořádku? Dále by mne pak zajímalo, zda lze platit sociální pojištění jen některé měsíce v roce, kdy by živnostenský list teoreticky obnovil a vykazoval příjem a v jiné měsíce v roce, kdy by měl živnost pozastavenou by sociální pojištění neplati...? Děkuji za odpověď, E.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 4. 2013 11:03

   JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

   Re: platba sociálního poj. - OSVČ
   Neuvádíte, zdfa podnikal jako OSVČ hlavní nebo vedlejší. Neměl-li příjmy, z nichž by odváděl soc.poj., nemusí platit SP ( není z čeho) a nemusel by platit zálohy. Rovněž tak nemusí platit zálohy OSVČ vedlejší. Takže kdyby byl nějaké zálohy v r.2011 platil, měl podat stejně Přehled za 2011, kde by vše vyúčtoval. Jako odhlášený OSVČ ze sociálky platit nemá co. Nelze pak při zahájení ( znovu obnovení činnosti) platit jen za některé měsíce a některé ne.
   Platí se podle toho, zda jste OSVC hlavní nebo vedlejší a po podání
   přiznání k dani se podává Přehled, z kterého vše vyplyne.
   Nechcete-li platit soc.poj. ani zálohy, nesmíte dosahovat daň.základu ( cca přes 60 tis. za rok) a nesmíte být jako OSVČ hlavní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).