Hlavní navigace

Účetnictví a úhrady VZP ve zdravotnictví

• (neregistrovaný) 90.183.64.---

16. 4. 2013 11:12

Prosím o pomoc. Podvojné účetnictví ve zdravotnictví a úhrady od pojišťoven, zejména VZP. Příklad: fakturace podle výkonů 40.000,-,částečné úhrady od VZP 30.000,-, doplatek za půl roku za chybějící úhrady podle výpočtu VZP 20.000. Nevím, jak to mám zaúčtovat, protože to je přes konec roku. Fakturace jsou výnosy, ale je jasné, že VZP zaplatí méně, nikdo neví, kolik, jestli a kdy.

Existuje na to nějaká literatura? Nic jsem nenašla. Moc děkuji za radu. Marie

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 4. 2013 11:58

E. (neregistrovaný) 90.179.26.---

Re: účetnictví a úhrady VZP ve zdravotni
      Už jsem také hledala informace, nakonec jsem zjistila, že většina to dělá podle skutečných plateb, protože je to tak nejjednodušší a hlavně nejpřehlednější.
      ZP někdy totiž platí paušálně, pak doplácejí nebo chtějí vrátit/cca po 10 měsících/ , někdy zaplatí méně kvůli chybě apod., někdy jako VZP kontrolují i 2 roky zpětně a dělají zápočty, někdy trošku jinak přepočítají a vznikne korunový rozdíl. To bychom nedělali nic jiného, než dobropisy, popř. vrubopisy a na konci roku bychom z toho zešílely.
      Začala jsem účtovat dle skutečnosti, ale za chvíli jsem v tom měla hrozný zmatek, tak jsem to jako ostatní začala účtovat podle skutečně přijatých plateb. Literatura na to žádná není.

• 16. 4. 2013 14:16

mamcaRBK (neregistrovaný) 90.183.64.---

Děkuju. Mě nejvíc děsí konec roku. Jak to děláte? Tak, jak píšete,jsem to účtovala v daň. evidenci. Jenže co s.r.o.? Protože faktury bych měla dát do výnosů. Které budou zkreslené. To bych musela dělat přiznání v červnu. Děkuji Vám za odpověď.

• 16. 4. 2013 14:46

E. (neregistrovaný) 90.179.26.---

Faktury za prosinec jsem upravila dle plateb na bank. účtu z ledna, jelikož jiná platba nepřijde, nemyslím, že výnosy budou zkreslené. Nevím, jak jinak bych to v s.r.o. dělala, když u ZP nevíte, co vám zaplatí.
      v DE jsem ani faktury nevystavovala, účtovala jsem až přijatou platbu, popř. platbu za provedené opravné dávky, popř. zápočty.
      V s.r.o. vystavím fakturu v pohledávkách dle odevzdaných výkonů a pak ji ještě v pohledávkách opravím dle plateb na účtě a teprve zaúčtuji. Jinak jsem se v tom nemohla po 2 měsících vůbec zorientovat. A ptala jsem se i jinde a dělají to taky tak.

• 16. 4. 2013 14:52

Ano, ale faktury vystavené existují - vystavují se přece a posílají jednotlivým ZP ! Čili v podvojném účetnictví čekáte na platby, které spadají do běžného roku a tyto platby vykážete jaké výnosy - nezaplacené faktury? Je to logické, snad, ale neměla by se do výnosů zahrnout ještě nějaká částka, která bude později doplacená jako doplatek roku? Děkuji.

• 16. 4. 2013 14:58

alen1 (neregistrovaný) 46.135.55.---

Můžete přeci účtovat přes účty časového rozlišení.

• 16. 4. 2013 15:13

alen1 (neregistrovaný) 46.135.55.---

>>>>>Prosím o pomoc. Podvojné účetnictví ve zdravotnictví
      >>>>>a
      >>>>>úhrady od pojišťoven, zejména VZP. Příklad: fakturace
      >>>>>podle výkonů 40.000,-,částečné úhrady od VZP
      >>>>>30.000,-,
      >>>>>doplatek za půl roku za chybějící úhrady podle
      >>>>>výpočtu VZP 20.000. Nevím, jak to mám zaúčtovat,
      >>>>>protože
      >>>>>to je přes konec roku. Fakturace jsou výnosy, ale je
      >>>>>jasné, že VZP zaplatí méně, nikdo neví, kolik, jestli
      >>>>>a
      >>>>>kdy.
      >>>>>
      >>>>>Existuje na to nějaká literatura? Nic jsem nenašla.
      >>>>>Moc děkuji za radu. Marie
      možná jste špatně hledala
      např.
      http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/dokument/doc-d34887v44507-zdravotnicke-vykony-jsou-uctovany-a-danove-posuzovany-spravne-a/

>doplacená jako doplatek roku? Děkuji.

• 16. 4. 2013 15:22

Ha, tenhle odkaz mi nevyběhl. Ale už jsem tam. Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).