Hlavní navigace

Penzijní pojištění

• (neregistrovaný) 46.13.29.---

17. 4. 2013 13:38

Dobrý den, máme ve firmě uzavřenou smlouvu s penzijním fondem xy a zaměstnancům přispíváme. Nyní k nám nastoupil nový zaměstnanec, který chce samozřejmě přispívat také, ale má jiný penz. fond než celý zbytek firmy. On bohužel nechce přejít k fondu co má firma a firma nechce přistoupit na jeho penz. fond (firma nechce mít kvantum různých penz. pojištění, proto to sjednotila) Je někde dáno, že mu musím na jeho pezn. fond přistoupit? když to takto odmítneme - není to diskriminační? Nebo může mít firma vnitřní směrnici, že přispívá jen pokud je zaměstnanec u toho xy penz. fonu a opět není to diskriminační? moc děkuji vůbec si nevím rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 4. 2013 13:40

jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

Re: penzijní pojištění
      Je zcela na zaměstnavateli, komu bude přispívat a komu ne. V tomto případě se ničeho neobávejte.

• 17. 4. 2013 14:24

Lůůca (neregistrovaný) 46.13.29.---

a mám se o co opřít v zákoně, paní z penzijního fondu toho zaměstnance nám volala a vyhrožovala, že nemůžeme nikomu nařizovat kde bude pojištěn a že jde o diskriminaci, tak se bojíme, že když řekneme, že firma přispívá jen pokud je u penz. fondu xy že se ničeho nedopouštíme. moc děkuji

• 17. 4. 2013 15:01

JIrkaZ (neregistrovaný) 193.85.115.---

Nemáte se o co opřít, paní měla pravdu.

Zaměstnavatel neovlivňuje zaměstnance při výběru penzijního fondu. Zaměstnavatel nesmí přijmout pobídku v souvislosti s poskytováním příspěvku na penzijní připojištění jeho zaměstnancům.

par.27,odst.6 zákona č.42/1994 (Zákon o penzijním připojištění)

• 17. 4. 2013 16:56

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Co se týká toho, že zaměstnavatel nemůže nařizovat zaměstnanci, u kterého fondu bude pojištění, v tom má pravdu. Ovšem v tomto případě přece zaměstnavatel zaměstnanci nic nenařizuje. Ať je zaměstnanec pojištěný u kterého fondu chce, nikdo mu nepřikazuje, že musí být pojištěný zrovna tam, akorát prostě když je zrovna tam, tak mu nedá příspěvek. Ale je fakt, že si nejsem jistá, jestli zaměstnavatel může dát takto natvrdo jako kritérium pro své příspěvky výběr penzijního fondu (tzn. určit, že pojištěncům ING se přispívat bude a pojištěncům např. ČSOB ne). Logicky bych řekla, že jsou to peníze zaměstnavatele a on by měl mít plné právo určit, komu bude přispívat a komu ne. Kdyby to mělo být posouzeno jako diskriminační, pak by bylo pro zaměstnavatele výhodnější říct, že teda nebude přispívat nikomu do žádného fondu a utřou nos všichni zaměstnanci.

• 17. 4. 2013 17:15

JirkaZ (neregistrovaný) 193.85.115.---

Pokud zaměstnavatel určí, do kterého fondu přispívat bude a do jiných ne, tak vlastně stanoví rozdílnou výši příspěvku pro každý fond a to už podle zákona diskriminační je.

Na druhou stranu : určit pouze jeden fond nemá pro zaměstnavatele žádný smysl. Jednou do počítače zaznamenáte údaje o smlouvě zaměstnance a pak už to jede automaticky.
      Navíc v dnešní době smlouva s jednou penzijní společností znamená většinou výběr ze 4 fondů.

Osobně jsem se nikdy do výběru penzijního fondu pro všechny zaměstnance nehnal - najít ten jediný správný je nadlidský úkol, ale hlavně : firma za to nese odpovědnost (i když možná jen morální)
      Ten poměr riziko/přínos je pro firmu dost mizerný.

PS:
      Protože jsem si s předchozí odpovědí nebyl jistý, trochu jsem hledal po internetu a našel toto :

http://www.ceskereformy.cz/prispevek-zamestnavatele-do-vsech-fondu-stejne/

• 17. 4. 2013 20:33

Lůůca (neregistrovaný) 46.13.29.---

Děkuji všem za odpovědi. Zjistila jsem, že opravdu nelze zaměstnance do určitého penz. fondu tlačit je to ošetřeno i legislativně. Zároveň je jasné, že pokud napíšeme, že přispíváme jen těm, kteří jsou u penz. poj. xy tak je opravdu znevýhodňujeme. Navíc mi bylo řečeno, že zaměstnanci, kteří by takto neustále přecházeli z jednoho penz. fondu do druhého by sami přicházeli o výhody, které jim plynou již z uzavřených smluv. Díky všem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).