Hlavní navigace

Nájem bytů

  • (neregistrovaný) 213.168.183.---

    17. 4. 2013 15:39

    firma má v majetku byty, ze kterých uplatnila odpočet DPH a následně byty pronajímá neplátcům DPH jako plnění osvobozené bez nároku na odpočet. Je to doplňková činnost plátce. Vstupuje toto plnění do výpočtu "krátícího" koeficinetu ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 4. 2013 16:03

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Nájem bytů
      1. Vás se bude zřejmě týkat úprava odpočtu dle §78 ZDPH. Protože u dlouhodobého majetku došlo ke změně v rozsahu použití tohoto majetku pro účely, které zakládají nárok na odpočet daně. U bytů se to sleduje nyní 10let, ale záleží, ve kterém roce jste byty pořídili - měnilo se. Úprava odpočtu (vrácení DPH) se dělá vždy na konci roku.
      2. U plnění, která se týkají osvobozených nájmů nemáte nárok na odpočet žádný. A teprve ta plnění, u kterých nemůžete přesně určit jakým podílem se týkají osvob. nájmů a jakým vaší ek.čin., kde máte nárok na odpočet DPH, vstupují do koeficientu dle §76 ZDPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).