Hlavní navigace

Zkrácení pracovní doby

  • (neregistrovaný) 88.103.113.---

    18. 4. 2013 7:42

    Pokud máme zkrácenou pracovní dobu na 30 hodin, zaměstnanci souhlasili a byl udělán i dodatek k pracovní smlouvě.

    Tak hodiny navíc, které oddělají nad stanovenou pracovní dobu se počítají jako hodiny přesčas?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 4. 2013 7:47

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Zkrácení pracovní doby
      Přesčasové hodiny jsou až hodiny nad plný úvazek. Hodiny do klasického úvazku jsou bez přesčasového příplatku.

    • 18. 4. 2013 9:05

      Hanče (neregistrovaný) 88.103.113.---

      Re: Zkrácení pracovní doby
      Tomu nerozumím. Pokud mám dodatkem k pracovní smlouvě upravenu pracovní dobu na zkracenou pracovní dobu. Co je 6 hodin denně, 30 hodin týdně.
      Při 20 dnech za měsíc to bude dělat 120 hodin za měsíc, ale zaměstnanec mi oddělá 140 hodin. Těch 20 hodin to jsou hodiny přesčasový nebo tady neplatí ten dodatek nebo jak?

    • 18. 4. 2013 9:17

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Zkrácení pracovní doby
      Pokud máte v podniku stanovený úvazek 40 hod./týdně, pak při 20 prac. dnech činí plný úvazek 160 hod. Pokud zaměstnanec odpracuje 140 hod., tak zaplatíte pouze hodiny, bez přesčasového příplatku, protože se nejedná o přesčas, ale hodiny do úvazku. Pokud by zaměstnanec odpracoval např. 180 hod., pak 120 hod. budou jeho základní hodiny, 40 hodin do úvazku (bez přesčasového příplatku) a 20 hod. (180-160) bude přesčas (zde náleží přesčasový příplatek).

    • 18. 4. 2013 9:19

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Zkrácení pracovní doby
      Ano,těch 20 hod jsou hodiny přesčasové nad zkrácený úvazek. Ale nenáleží mu za ně přesčasový příplatek, ten by náležel, pokud by odpracoval víc než 40 hod týdně (což je klasický úvazek)

    • 18. 4. 2013 9:40

      Hanče (neregistrovaný) 88.103.113.---

      Re: Zkrácení pracovní doby
      Děkuji a kde se o tom dočtu více, který paragraf, abych to mohla v přílpadě dotazů vysvětlit?

    • 18. 4. 2013 9:47

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Zkrácení pracovní doby
      § 78 odst. 1 písm. i) ZP
      i) prací přesčas práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit. Prací přesčas není, napracovává-li zaměstnanec prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost,

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).