Hlavní navigace

Zpětně sleva na dítě - poradíte?

• (neregistrovaný) 193.86.121.---

18. 4. 2013 12:21

Dobrý den, mám případ, kdy si chce pán podat zpětně daňovky a čerpat zvýhodnění na dítě. jedná se o rok 2011 a 2012 - po celou dobu je na sociálce posuzována pro dávky jen matka s dítětem - tudíž čerpala porodné, pak RP. Po celou dobu nebyl otec zapsán v RL, k tomu došlo až letos, v r. 2013. Myslím, že nemá nárok - bez ohledu na to, že nejsou hlášeni ve společné domácnosti na sociálce - on přece není otcem , aspoň právně, po celou tu dobu, kdy nebyl zapsán.... nesetkali jste se s tím?díky

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 4. 2013 12:36

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: zpětně sleva na dítě - poradíte?
      Podmínkou pro to, aby si mohl uplatnit zvýhodnění na děti, je kromě jiného žití ve společné domácnosti. Což znamená, že pokud je matka pro účely dávek státní sociální podpory vedená jako sama s dítětem (což znamená, že otec s dítětem nežije), nemůže být otec dítěte vedený pro daňové účely ve společné domácnosti.

• 18. 4. 2013 12:37

Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

Setkala jsem se s tím, že si lidé musí vybrat, jestli chtějí dostávat "dávky" a tvrdit, že spolu nežijí, nebo zvýhodnění a tvrdit, že spolu žijí.

• 18. 4. 2013 12:43

radka11 (neregistrovaný) 193.86.121.---

ano, už se ověřuje, že jsou hlášeni spolu pro dávky na sociálce, aby mohli uplatnit slevu na dani.Jen jsem potřebovala vědět, kdyby spolu třeba i ve společné domácnosti žili celou dobu, jestli můžou uplatnit slevu, když otec nebyl 2 roky uveden v RL dítěte. To by asi nemohl,ne?

• 18. 4. 2013 12:47

Podle mého názoru ne, ale pokud byli vedeni v těch letech ve společné domácnosti pro účely sociálních dávek, tak ať se jde poradit na FÚ, jako oni mají na to náhled. Třeba ho jako otce uznají, i když v té době zapsaný v RL nebyl. A je on skutečně otec, čili byl v těch letech skutečně otec, akorát že nezapsaný v RL, nebo si to dítě teprve osvojil?

• 18. 4. 2013 12:53

radka11 (neregistrovaný) 193.86.121.---

je otec, ale aby družka mohla čerpat porodné, neuvedla ho do RL. já bych jim zvýhodnění za tu dobu prostě nedala, i kdyby ve společné domácnosti žili, protože je to účelové. a nevím, jak prokážou, že v té době byl otcem? to jich může chodit postupně i několik a tvrdit, že jsou otcové - od toho přece ten RL je? dneska opravdu koumají, to je neuvěřitelné. na RL je datum leden 2013, pak bych prala, ře od té doby je otcem...

• 18. 4. 2013 13:07

juklik (neregistrovaný) 193.84.207.---

Jestli na RD listu datum leden 2013, porom mají nárok od ledna 2013. V předchozích letechg nebyl uvedený jako otec, potom neměl nárok n adaňové zvýhodnění n adítě

• 18. 4. 2013 13:27

Taky bych to tak viděla - od měsíce, kdy se "stal otcem". A to ještě jen pokud už jsou hlášeni ve společné domácnosti (ale to už je pochopitelně na jejich odpovědnosti).
      Myslím, že kdyby si podával přiznání a chtěl děti uplatnit zpětně, musel by to finančnímu úřadu vysvětlovat a jsem přesvědčená, že by mu to FÚ neuznal, zvlášť když pro sociální dávky nebyl nahlášený ve společné domácnosti s dítětem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).