Hlavní navigace

Fa z EU, částečně dodané zboží a ODD

• (neregistrovaný) 193.161.84.---

23. 4. 2013 10:55

Dobrý den,

jak účtujete pokud dostanete FaP z Eu za zboží a ODD v jeden den? tedy např. Fap je na 1000 E a u ní je připíchlý ODD na 100 E, protože jim při nakládce chybělo nějaké zboží. Uděláte 4 doklady Fap + ODD + příjemku na 1000 E + příjemku mínusem na 100 E nebo uděláte FaP na 900 E dle skutečně dodaného zboží a příjemku na 900 E ?

Předem díky za názory

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 4. 2013 11:01

jinka (neregistrovaný) 193.165.167.---

Re: Fa z EU, částečně dodané zboží a ODD
      Za druhé je správný postup.Logicky - přece nemůžete dělat příjemku na něco, co ve skladě fyzicky neni

• 23. 4. 2013 12:32

DKr (neregistrovaný) 193.161.84.---

No jenže příjemka a faktura se vám musí rovnat. Přeci když máte na faktuře třeba těch 1000 a dojde zboží v menší částce, tak si nemůžete přepsat fakturu na menší částku. Často se nám stává, že dojde méně zboží, dodavatel odmítá uznat, tak přijmeme dle faktury a následně převedeme na sklad manka a srovnáme v inventuře. Tady naštěstí on na chybějící zboží přišel sám, jen nevím jak to napáruji v tom programu. Příjemka se sehrává do faktury.

• 23. 4. 2013 13:02

To nevím, asi záleží s čím obchodujete, že nelze zjistit při převzetí.Když mi někdo vyfakturuje 100, skladník přijme dle skutečnosti 50 (je zodpovědný za převzetí zboží a sklad) tak fakturu vůbec neúčtuji, případně až s ODD

• 23. 4. 2013 15:18

Zboží přijde třeba z EU třeba DHL a přepravce vám nečeká několik hodin než si krabice rozbalíte a odšktáte s dodákem. Takže pak záleží jak se k tomu dodavatele postaví. Bud to uznají nebo ne..... No ale pokud jak píšete do skladu dorazí doklad za 100, skladník přijme za 50 a vy máte v ruce špatnou fakturu a čekáte na ODD jak to pak proúčtujete, když ten ODD máte? ODD tedy neúčtujete, připíchnete k faktuře, kterou si sama ponížíte o ten ODD?

• 23. 4. 2013 15:42

Ano, tak jak jsem psala. Případně nedodanou část, jako pohledávku a ODD "zlikviduji" proti té pohledávce. V žádném případě se nedodané nemůže přijímat na sklad.
      Váš postup "převedeme na sklad manka a srovnáme v inventuře" - pokud tedy z tohoto manka neodvedete DPH si koleduje o doměrek. Předpokládám, že to manko nedáváte skladníkovi k úhradě.

• 24. 4. 2013 11:43

Ten náš postup je na základě instrukcí od daňového poradce a mělo by to být naprosto korektní .Prostě zboží, které se nedodá a dodavatel neuzná, tak se dá na sklad chybějícího zboží a odepíše dle směrnice, stejně jako zboží poničené přepravou apod... Navíc zboží je již dopředu zaplaceno v plné výši.Nyní daňový poradce není přítomen, proto se ptám tady. Je mi divné, že bych si sama fakturu mohla přeškrtat a udělat si z ní půlku. Neříkám, že to není možné, jen jsem to nikdy neslyšela. To jí přeškrtnete propiskou a napíšete pod to částku, která se rovná příjemce?
      Mohla byste mi prosím napsat zaúčtování s tou pohledávkou? Nějak si to nedokážu sesumírovat.
      Fap 1000E 131/321
      Příjemka 900E 132/321
      Pohledávka ....???
      Moc děkuji za vysvětlení

• 24. 4. 2013 12:03

Faktura na 1000
      100 315/321
      900 111/321
      příjemka
      900 112/111
      Dobropis
      mínus 100 315/321 - ve Vašem případě, kdy ODD nedostanete, tak spíše odpis pohledávky - manko NE
      Nestává se mi že by se "nevysvětlilo", pokud přijde poškozené tak rovnou na 315, nikoli přes sklady. Vždyť ti lidi jsou tam za to zodpovědni a pěkně by mě hnali, kdybych je nutila přijat něco co ani neviděli.

• 24. 4. 2013 14:58

Rozumím, ve velké firmě, kde je více lidí a mají hmotnou odpovědnost je třeba jiný systém. U nás kde je skladník, fakturant a prodejce 1 člověk to řešíme jinak. "Cizina" občas něco nepošle, příště pošle třeba něco navíc, v inventuře to vyjde nula od nuly. Zkusím dát do zkušební verze variantu dle vás, jen vyměním materiál za zboží a uvidím jak to program schroupe.

Děkuji vám za váš čas.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).