Hlavní navigace

Zkrácení pracovního úvazku

• (neregistrovaný) 88.103.113.---

23. 4. 2013 14:18

Dobrý den,

byli jsme nuceni všem zaměstnancům zkrátit pracovní úvazek ze 40 na 30 hodin týdně na dobu neurčitou. pokud v tomto období zkrácení pracovního úvazku budou čerpat dovolenou, tak v jaké výši prosím Vás? 8 hodin nebo 6? Anebo pokud teď budou ty svátky, tak kolik hodin jim proplatit 8 nebo 6?
    Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 4. 2013 14:23

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: Zkrácení pracovního úvazku
      Zaplaceno bude za tolik hodin, kolik měla v ten činit směna. Jestliže v den dovolené (nebo v den svátku) měl mít směnu 6ti hodinovou (měl úvazek 6 h denně), dostane zaplaceno za 6 hodin.
      Zaměstnanci na změnu úvazku přistoupili? Podepsali dodatek ke smlouvě?

• 23. 4. 2013 14:29

Hanče (neregistrovaný) 88.103.113.---

Právě, že když jim to bylo oznámeno, nic nekomentovali, souhlasili i s dodatkem, ale když jsem s tím dodatkem za nima přišla, tak se jim do toho podepisování nechce a začínají vymýšlet a být sprostí. Jen nevím, jak to jinak udělat, když práce není a ani nevíme, kdy zase bude. Poraďte někdo, prosím Vás? Jak se to dělá jinde ve firmách

• 23. 4. 2013 16:24

>>>Dobrý den,
      >>>
      >>>byli jsme nuceni všem zaměstnancům zkrátit pracovní
      >>>úvazek ze 40 na 30 hodin týdně na dobu neurčitou.
      >>>pokud
      >>>v tomto období zkrácení pracovního úvazku budou
      >>>čerpat
      >>>dovolenou, tak v jaké výši prosím Vás? 8 hodin nebo
      >>>6?
      >>>Anebo pokud teď budou ty svátky, tak kolik hodin jim
      >>>proplatit 8 nebo 6?
      >>>Děkuji
      >>
      >>Zaplaceno bude za tolik hodin, kolik měla v ten činit
      >>směna. Jestliže v den dovolené (nebo v den svátku)
      >>měl
      >>mít směnu 6ti hodinovou (měl úvazek 6 h denně),
      >>dostane zaplaceno za 6 hodin.
      >>Zaměstnanci na změnu úvazku přistoupili? Podepsali
      >>dodatek ke smlouvě?

>
      >Právě, že když jim to bylo oznámeno, nic
      >nekomentovali, souhlasili i s dodatkem, ale když jsem s tím
      >dodatkem za nima přišla, tak se jim do toho podepisování
      >nechce a začínají vymýšlet a být sprostí. Jen nevím, jak
      >to jinak udělat, když práce není a ani nevíme, kdy zase
      >bude. Poraďte někdo, prosím Vás? Jak se to dělá jinde
      >ve firmách

To máte těžké, oni na snížení úvazku přistoupit nemusí, protože podle smlouvy mají právo na to, aby jim zaměstnavatel přiděloval práci na jejich sjednaný úvazek. Pokud práce není, tak podle zákona mají nárok na náhradu mzdy. Pokud nechcete platit náhradu mzdy za čas, ve kterém pro ně nemáte práci, tak jedině je nějak přesvědčit, že je lepší, když přistoupí na snížení úvazku (ovšem pokud tam to snížení úvazku nemáte nějak časově omezeno, tak tím hůř je budete přesvědčovat) nebo že budete muset propouštět.

• 23. 4. 2013 16:32

To zkrácení úvazku časově omezeno nemám, mám to na dobu neurčitou. A když propouštět, tak musím dát odstupné? a z čeho, když peníze nejsou?

• 23. 4. 2013 16:53

Jojo, s těmito problémy se potýká hodně firem. Taky už jich hodně zkrachovalo a ještě zkrachuje. Bohužel.

• 23. 4. 2013 17:28

Děkuji Karo, ještě jsem se chtěla zeptat, kde v Zákoníku práce najdu to, že pokud je zkrácení pracovního úvazku, tak to bude platit na vše i na dovolenou a na svátek?

• 24. 4. 2013 10:57

A zaměřte se na 1. odstavec, věta 1 - " (1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku."
      Hovoří se zde o náhradě mzdy za dobu čerpání dovolené. Náhrada mzdy znamená, že je mu nahrazena mzda, které by asi dosáhl, kdyby dovolenou ten den neměl. A ta se vypočítá tak, že se vezme jeho hodinový průměr a vynásobí se tolika hodinami, kolik měla ten den činit směna. Logicky - jestliže ten den měl pracovat 6 hodin, tak musí dostat náhradu za 6 hodin. Nemůže přece dostat náhradu za 8 hodin. Kdyby měl v tom dni mít směnu 8mi hodinovou, náležela by mu náhrada mzdy za 8 hodin. Totéž platí i pro svátek, prostě jestliže za ten den nahrazujete mzdu, musíte nahradit tolik hodin, kolik mu ušlo.

• 24. 4. 2013 13:13

Dobrý den,

děkuji paní(e) Karo, já tomu rozumím, jenom někteří zaměstnanci se mě snaží přesvědčit o opaku. Představují si, že když teď budou dva dny svátku, a mají podepsaný od 1.4.2013 dodatky na zkrácený pracovní úvazek, takže jim mám vyplatit celých 8 hodin, tak jak to dělají jinde ve firmách. Jen by mě zajímalo, v kterých firmách. Že budou vlastně o tyto dva dny svátku ošizeni celkem o 4 hodiny. A to můžou být rádi, že se jim ta náhrada bude počítat z předešlého čtvrtletí, kdy byla ještě pracovní doba 8 hodin denně, 40 hodin týdně. Ach jo, kdy to všechno skončí? Ta doba plná nejistota. díky

• 24. 4. 2013 13:31

VH

Zaměstnanci nebudou ošizeni - při kratší (nikoliv zkrácené) pracovní době neodpracují v důsledku čerpání dovolené méně hodin, než tomu bylo dříve, tudíž jim náhrada náleží za těchto méně hodin. Z jakého úvazku se průměrný výdělek počítá, není rozhudující - pokud by se počítal z kratšího úvazku, tak v čitateli i ve jmenovateli budou nižší částky, takže jak se říká "nula od nuly pojde".

• 24. 4. 2013 13:51

Přesně, přece když dělají na plný úvazek, tak se výdělek dělí více hodinami a když dělají na kratší úvazek, tak sice mají nižší výdělek, ale ten se zase dělí méně hodinami, takže to vyjde nastejno.
      Ale že nebudou ošizeni - je jasné, že oni to tak budou brát, protože kdyby nepřistoupili na kratší úvazek, tak by za svátky dostali víc peněz, než když souhlasili s kratším úvazkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).