Hlavní navigace

Slevan na dítě - chybné vyúčtování daně

  • (neregistrovaný) 85.207.106.---

    25. 4. 2013 18:41

    Dobrý den,

    mám dotaz. Náš zaměstnance si uplatňoval slevu na dítě, které nebylo jeho a ani nebyl manžel. Přiinesl potvrzení do manželky, že ona neuplatňuje slevu. Volala jsem si na FÚ, že není manžel a tam mi sdělili, že si slevu může nárokovat. Bohužel to nemám písemně. Nyní, jelikož ukončil u nás pracovní poměr, tak si dělal vyúčtování sám a na FÚ mu právě sděllili, že nemá nárok na slevu na dani.
    Teď jsme tedy jako zaměstnavatel vraceli přeplatek FÚ a rádi bychom to od našeho bývalého zaměstnance dostali nazpět. Ten nám sdělil, že je to naše chyba a že nic nevrátí. Můžete mi prosím pomoci, zda ho můžeme žalovat atd.?? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 4. 2013 19:49

      RenataH (neregistrovaný) 89.176.34.---

      Re: Slevan na dítě - chybné vyúčtování d
      ve skutečnosti je to opravdu vaše chyba, resp. chyba mzdové účetní, která by měla znát zákony, např. ten o dani z příjmu, a měla by vědět, že matčin druh nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na dítě, které není jeho, není zapsán v jeho rodném listu. I kdybyste to měli písemně od FÚ, měli byste smůlu, protože zákon to prostě nedovoluje. Možná jste jim tehdy zapomněla sdělit, že není otcem dítěte.

    • 25. 4. 2013 20:12

      iva. (neregistrovaný) 82.114.209.---

      Re: Slevan na dítě - chybné vyúčtování d
      Bohužel, máte smůlu, je to chyba mzdové účetní. Co její pojistka "na blbost"? Nepokryla by to?
      Co je tak složitého na pochopení slov zákona - § 35c odst. 6: "Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka) ..."? Vylučovací metodou dojdete k tomu, že on prostě nárok nemá. A chce-li mít, nechť se stane manželem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).