Hlavní navigace

Daňové přiznání

• (neregistrovaný) 85.71.110.---

26. 4. 2013 1:26

Dobrý den, příbuzný inv. důchod 2.stupně na duševní chorobu, ale každý rok byl několik měsíců ve zkráceném pracovním poměru ale s řádnou pracovní smlouvou,zbytek roku na pracáku s podporou i bez,jenom v evidenci žadatelů o práci,někdy v léčebně, teď zjistil,že asi ani jeden zaměstnavatel za něj nikdy neudělal zúčtování daně,takže nikdy neodvedl daňové přiznání.
    Chci mu pomoci,zdravotní a sociální za něj odváděli,na FU zřejmě nic není. Jak mám prosím postupova t? Mám jít na FU a tam to říci popravdě?Ty zaměstnavatelé už někteří neexistují,nemá a asi nebude mít potvrzení o výdělcích,jak to dám dohromady? On z titulu té choroby tomu vůbec nerozumí,myslí,že něco o daních podepisoval.Jak zjistit,jestli to náhodou nevypracovali a vše je v pořádku?Měli by to jeho daňové přiznání uložené na FU pod jménem těch firem nebo jeho?
    Prosím moc o postup, děkuji předem

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 4. 2013 5:53

jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

Re: daňové přiznání
      Pokud do 15.2. následujícího roku nepožádal zaměstnavatele o roční zúčtování daní, tak ten mu jej logicky neprovede, ani nesmí. A pokud tento zaměstnanec neměl souběžně alespoň 2 zaměstnavatele, u kterých by měl zálohovou daň(což zřejmě není tento případ), pak nemá ani povinnost podávat daňové přiznání. Pak podání daňového přiznání je jeho právo, ne povinnost. Pokud měl v posledních 3 letech zaplacené něco na danich, pak může požádat zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech a podat daňové přiznání, pokud mu vyjde nějaká vratka daně (může zpětně až 3 roky). Ale jak píšu, není to jeho povinnost, takže v případě, že daňové přiznání nepodá, nic se neděje.
      Nevím, co chcete na FÚ říkat popravdě (cituji vás)??????

• 26. 4. 2013 6:58

RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

Já ještě dodám - zaměstnavatel nedělá daňová přiznání za někoho, on dělá tomu, kdo o to požádá (a také kde je co vracet, kde jso zaplacené nějaké daně), roční zúčtování daní, které je založené ve firmě a nikam na FÚ se neodevzdává. Takže buď o roční zúčtování daně žádal a bylo mu provedeno a je založeno ve firmě, nebo nežádal, nebylo provedeno a nic se neděje, protože není povinen podávat daňové přiznání na FÚ.

• 26. 4. 2013 8:33

DM (neregistrovaný) 217.196.212.---

Pokud má výplatní lístky, tak se do nich podívejte, jestli odvedl nějakou zálohovou daň. V případě nízkého příjmu, žádnou neodváděl a není co vracet.

• 26. 4. 2013 10:23

jana novotná (neregistrovaný) 85.71.110.---

Děkuji moc všem za informace, já si myslela, že to vyúčtování daně je povinnost, on nemá už žádné výplatnice ani potvrzení o výdělcích a díky jeho nemoci je s ním těžká domluva. Nějaké případné přeplatky na daních žádat nechceme, jen jsem tam chtěla mít všechno v pořádku.
      Děkuji ještě jednou

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).