Hlavní navigace

Školení

  • (neregistrovaný) 88.101.137.---

    26. 4. 2013 11:58

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně školení zaměstnance. Budeme teď přijímat novou účetní, kterou je nutno poslat na různá školení, např. ovládání účetního programu, DPH, hmotný majatek atd. Je možné napsat nějaký dodatek k pracovní smlouvě, že při předčasném ukončení zaměstnání bude poměrná část za školení stržena? V ZP podle §234 jsem něco našla, ale to je jen pokud školení dosáhne částky 75 000 Kč, tak se může napsat kvalifikační dohoda. Předem děkuji za případné zodpovězení

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 4. 2013 14:26

      aj (neregistrovaný) 90.179.112.---

      Re: Školení
      Podle toho, co píšete by náklady neměly být tak vysoké.Buď bych je prostě neřešila a neuzavírala bych žádnou dohodu nebo bych vzala už účetní, která toto již ovládá.Popř. nižší plat po nějakou dobu, pak na základě toho školení bych zvýšila a tím pádem máte investované peníze zpátky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).