Hlavní navigace

Poradí někdo? - Demolice

  • (neregistrovaný) 90.180.232.---

    29. 4. 2013 23:19

    Moc prosím o radu. Společnost v roce 2012 pořídila nemovitost (vojenský objekt) určenou k demolici (demolice = podmínka kupní smlouvy). Demolice proběhne nejdříve v roce 2013. NEBUDE nová výstavba, zůstanou pouze pozemky.
    1) Může v roce 2012 zařadit a začít odepisovat, i když je to objekt k demolici?
    2) Co s náklady na demolici (zatím odhad 600 tis.), když nevznikne nový majetek?
    Děkuji předem za Vaše názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 4. 2013 12:04

      rr (neregistrovaný) 78.80.121.---

      Re: Poradí někdo? - Demolice
      >Moc prosím o radu. Společnost v roce 2012 pořídila
      >nemovitost (vojenský objekt) určenou k demolici (demolice
      >= podmínka kupní smlouvy). Demolice proběhne nejdříve
      >v roce 2013. NEBUDE nová výstavba, zůstanou pouze
      >pozemky.
      >1) Může v roce 2012 zařadit a začít odepisovat, i když
      >je to objekt k demolici?

      Ne. Podle ustanovení § 56 odst. 1 vyhlášky č. 500/2002 Sb. se odpisovaný hmotný dlouhodobý majetek odpisuje postupně v průběhu jeho POUŽÍVÁNÍ. Vy jej však používat zřejmě nebudete.

      Provedete tedy jeho likvidaci. Postup viz příklad níže.


      >2) Co s náklady na demolici (zatím odhad 600 tis.),
      >když nevznikne nový majetek?

      Náklady vynaložené na likvidaci budovy jsou rovněž daňově uznatelné.

      Pomocný příklad viz:

      http://www.zivnostnik.cz/?cid=288008


      >Děkuji předem za Vaše názory.

    • 30. 4. 2013 12:25

      Andrejka (neregistrovaný) 90.180.232.---

      Re: Poradí někdo? - Demolice
      Děkuji za odpověď. Právě to POUŽÍVÁNÍ mě také odrazuje, ale na druhou stranu se nemovitost i bez aktivního používání opotřebovává a ztrácí hodnotu, proto jsem přemýšlela o odpisech.

    • 30. 4. 2013 13:02

      katka1 (neregistrovaný) 90.179.152.---

      Re: Poradí někdo? - Demolice
      Tak se to nechá na účtu 042 a nebo se to dá 031 jako pozemek, ale pak to nedostanu do nákladů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).