Hlavní navigace

OSVČ a rodič. dov.

  • (neregistrovaný) 89.203.137.---

    6. 5. 2013 8:50

    Jsem OSVČ, 3/2012 se mi narodila dcera, tzn OSVČ přechází z hlavního pracovního poměru na vedlejší.

    Sociálka je mi jasná, tam mi řekli, že pokud bych nechtěla nic platit musela bych pozastavit činnost, což nemohu ani nechci. Takže je tam pouze změna z hlavního na vedlejší poměr.
    Není mi jasné zdravotní poj. V MF byl článek, že i když má žena na mateřské přivýdělek, tak zdravotní za ní v tomto období platí stát. Nevybavuji si tam žádné finanční limity. Prosím, poraďte.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 5. 2013 9:06

      v.e.n.d.y.

      Re: OSVČ a rodič. dov.
      Na ZP žádné finanční limity nejsou, budete sice osoba, za kterou platí ZP stát, ale z toho, co si vyděláte odvedete další zdravotní pojištění.

    • 6. 5. 2013 9:12

      Hana S. (neregistrovaný) 89.203.137.---

      Re: OSVČ a rodič. dov.
      A myslíte, že budu osvobozena od placení záloh?

    • 6. 5. 2013 9:20

      v.e.n.d.y.

      Re: OSVČ a rodič. dov.
      Na servru www.jakpodnikat.cz píší toto
      3) Pojistné platí i stát, vypočtená záloha
      Pokud patříme mezi osoby, za které platí pojistné i stát což je např.
      student
      starobní nebo invalidní důchodce, i částečně invalidní
      žena pečující o malé dítě
      podrobně § 7 zákona 48/97 o veřejném zdravotním pojištění
      nahlásíme to na své zdravotní pojišťovně (do 8 dnů od změny). Zálohy budeme platit, jen pokud jsme měli v předešlém roce zisk. Minimální záloha není stanovena. Pokud s podnikáním začínáme, zálohy neplatíme.
      ...ale dohodla bych se na ZP, protože z vlastní zkušenosti jsem zálohy také neplatila (byly hluboko pod minimální hranicí 1748,- Kč pro tento rok)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).