Hlavní navigace

Výdaje za elektřinu

 • (neregistrovaný) 46.167.192.---

  10. 5. 2013 18:32

  Jsem OSVČ-vedlejší činnost. Tuto vykonávám z domu a celý den mně musí jet PC neboť se jedná o online prodej. Mohu si nějakým způsobem uplatnit výdaje za elektřinu, pokud ano, tak jakým? Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 5. 2013 12:57

   annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

   Re: Výdaje za elektřinu
   Provoz kanceláře v bytě nebo v RD vyžaduje určitou spotřebu elektřiny, plynu, tepla a vody. Pokud neexistuje pro odpočet spotřeby těchto médií vlastní měřič, který by měřil pouze spotřebu související s podnikáním, lze zahrnout do daňově uznatelných výdajů poměrnou část výdajů za spotřebu médií celého bytu nebo RD a to i v případě, že nemovitost není zahrnuta do obchodního majetku poplatníka.
   Poměrná část spotřeby médií se stanoví na základě vhodně zvoleného kritéria, kterým je nejčastěji poměr podlahové plochy určené k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti k celkové podlahové ploše bytu nebo rodinného domku.
   Pokud používá různé přístroje a elektrické nástroje, bude mít spotřebu elektrické energie vyšší, než je spotřeba běžného chodu domácnosti. V tomto případě lze zahrnout do daňových výdajů (nákladů) vyšší poměr výdajů na elektrickou energii než by odpovídal poměru podlahových ploch pro podnikání k celkové podlahové ploše rodinného domku. Kritériem může být např. spotřeba elektrické energie domácnosti před zahájením podnikání a po zahájení podnikání nebo individuální příkon nástrojů a přístrojů v dílně a jejich časové využití. Nejvhodnějším řešením v tomto případě je však samostatný elektroměr i s ohledem na jiné sazby elektřiny pro podnikání a pro domácnost.

  • 3. 7. 2013 9:15

   Anka2 (neregistrovaný) 90.176.29.---

   Re: Výdaje za elektřinu
   Chci se zeptat. POdnikatelka má oddělené prostory od bytu s vlastním elektroměrem. Je nutné převést na podnikatelskou sazbu? Díky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).