Hlavní navigace

Smluvené srážky ze mzdy

  • (neregistrovaný) 82.117.156.---

    21. 5. 2013 9:04

    Přijali jsme nového zaměstnance. Má platit výživné na dvě děti, na první 1500 Kč, na druhé 1000 Kč. Soudem nemáme určeno srážet, ale zaměstnanec nás požádal o smluvní srážky ze mzdy - abychom mu měsíčně sráželi 2500 Kč, tzn., že mu zbyde k výplatě něco kolem 7500 Kč. Lze to takto udělat?
    A dál - včera na něj přišla nepřednostní exekuce. Vím, že výživné má absolutní přednost, ale přesto se ptám - musíme začít srážet i exekuci a na výživné třeba posílat o to méně?
    Děkuji za rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 5. 2013 13:23

      Petra. (neregistrovaný) 82.117.156.---

      Nikdo neví?
      >Přijali jsme nového zaměstnance. Má platit výživné na
      >dvě děti, na první 1500 Kč, na druhé 1000 Kč. Soudem
      >nemáme určeno srážet, ale zaměstnanec nás požádal o
      >smluvní srážky ze mzdy - abychom mu měsíčně sráželi 2500
      >Kč, tzn., že mu zbyde k výplatě něco kolem 7500 Kč.
      >Lze to takto udělat?
      >A dál - včera na něj přišla nepřednostní exekuce. Vím,
      >že výživné má absolutní přednost, ale přesto se ptám -
      >musíme začít srážet i exekuci a na výživné třeba
      >posílat o to méně?
      >Děkuji za rady.

    • 22. 5. 2013 0:26

      ... (neregistrovaný) 94.138.99.---

      Re: Nikdo neví?
      Pro provádění srážek ze mzdy musíte mít jako plátce mzdy vždy právní důvod. Pokud za vámi přijde zam-ec, že má povinnost plnit třetím osobám a vy mu chcete vyhovět, je třeba uzavřít dohodu o srážkách ze mzdy (§ 146b ZP). Máte s tím starost navíc, na druhou stranu je tímto krokem určeno pořadí pohledávky, které se přenáší na příští plátce mzdy (je nutné ho zapsat do tzv. zápočtového listu). Pokud jste dohodu neuzavřeli, domnívám se, že neustojíte pořadí pohledávky a pro exekuci budete muset srážet první třetinu a pro výživné druhou třetinu a srážku bez omezení (pokud by nešlo o výživné a exekuce by byla přednostní, tak dokonce nic a zam-ec by třetím osobám musel plnit dobrovolně ze zbytku mzdy).

    • 22. 5. 2013 8:38

      Petra. (neregistrovaný) 82.117.156.---

      Re: Nikdo neví?
      Děkuji, dohodu máme uzavřenou písemně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).