Hlavní navigace

Zákonné srážky ze mzdy

• (neregistrovaný) 89.24.204.---

21. 5. 2013 14:16

Dobrý den.
    Bývalý zaměstnance měl 3 exekuce, které jsem mu zapsala do zápočtového listu jako Zákonné srážky ze mzdy. Ten mi vrátil s tím, že ví od právníka, že exekuce se mají zapsat na zápočtovém listu do Ostatních srážek. Máte s tímto někdo zkušenost?
    Děkuji za radu

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 5. 2013 14:29

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: Zákonné srážky ze mzdy
      Každý zápočťák (správně potvrzení o zaměstnání) vypadá jinak, ale musí obsahovat náležitosti, které jsou uvedené v § 313 Zákoníku práce.
      Takže tam vůbec nemusíte mít oddíl "zákonné srážky" ani "ostatní srážky", ale prostě jen srážky, kde se uvede zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky.
      Jinak "zákonné srážky" jsou srážky, které jsou dané zákonem = pojištění, daň (ale tyto se na ZL neuvádí). Kromě toho byste tam nebo na příloze měla ještě doplnit kterým soudem byl nařízen výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy a v čí prospěch (to zas vyžaduje § 293 OSŘ).

• 21. 5. 2013 15:58

PavlaP (neregistrovaný) 89.24.204.---

Díky. Vím, jaké náležitosti záp. mít musí. Tento formulář mi vyjíždí přímo z mzdového programu. Nejspíš bude nejlepší, obrátit se na výrobce programu, zda nechystají obměnit formuláře. Ještě jednou díky, Pavla

• 22. 5. 2013 0:02

... (neregistrovaný) 94.138.99.---

Není důvod rozdělovat v "ZL" prováděné srážky ze mzdy na zákonné a ostatní/smluvní - k oběma typům se vztahuje ze zákona jasné určení pořadí pohledávky, kterým se má příští plátce mzdy řídit. Tyto údaje by měly být v potvrzení o zaměstnání (ZL) uvedeny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).