Hlavní navigace

Výpověď ze stany zaměstnance

  • (neregistrovaný) 84.244.117.---

    24. 5. 2013 9:12

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, zaměstnavatel mi nevyplácí mzdu v termínech.
    Kdy mohu odejít, je to měsíc po splatnosti?
    (březnovou ani dubnovou výplatu nemám, mohu k 1.6. dát výpověď bez udání důvodů)?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 5. 2013 9:29

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Výpověď ze stany zaměstnance
      Pokud jste do 15.května nedostal výplatu za březen, můžete ihned zrušit pracovní poměr podle §56 odst.1b) ZP.
      Nebudete ale podávat výpověď, musíte podat okamžité zrušení PP.
      V případě výpovědi by běžela výpovědní doba.

    • 24. 5. 2013 9:30

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Výpověď ze stany zaměstnance
      Nepůjde o výpověď, ale o okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 odst.1 písm. b Zákoníku práce.
      Můžete takto okamžitě zrušit, pokud mzda nebyla vyplacená ani 15. dne po splatnosti, přičemž splatnost je vždycky poslední den v měsíci. Takže kvůli dlužné mzdě za duben ještě zrušit nemůžete, protože splatnost dubnové mzdy je do konce května a teprve kdyby Vám ji nevyplatil ani 15. června, mohla byste nejdříve 16. června zrušit okamžitě. Ale píšete, že nemáte ani mzdu za březen a ta byla splatná do konce dubna a 15. května jste ji také nedostala, takže teď už můžete okamžitě zrušit pracovní poměr kvůli nevyplacené mzdě za březen (podle výše napsaného §). A bude Vám náležet dvouměsíční náhrada mzdy (pokud nemáte ve firmě sjednanou výpovědní dobu výceměsíční).
      Ale to zrušení si rozmyslete, protože jestli Vám takto platí pozdě, ale vždycky doplatí, tak abyste pak nějakou práci sehnala.

    • 24. 5. 2013 9:32

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Oprava hrubky
      Šmarjá, překlep - víceměsíční!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).