Hlavní navigace

DPČ a povinnosti

  • (neregistrovaný) 88.101.137.---

    27. 5. 2013 9:17

    Trošku plavu v případě DPČ. Budeme zaměstnávat starobní důchodkyni na nepravidelnou výpomoc od 21.5.2013 do 31.12.2013. Jak postupovat vůči OSSZ a ZP? Přihlásit ji dnem nástupu do práce, tj. 21.5. a co když si nevydělá 2 500 Kč, což v tomto případě bude asi pravda, tak ji nehlásit? A co v ostatních měsících, může se stát, že ji třeba nebudeme potřebovat, to ji mám zase odhlásit a znovu přihlásit až nastoupí do práce, nebo až bude mít výdělek nad 2 500 Kč? Předem děkuji, už jsem z toho kykyrýk :o)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 5. 2013 9:35

      jo (neregistrovaný) 85.207.44.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Dobrý den, je rozdíl v P/O u ZP a OSSZ. Přihlašovat a odhlašovat na zdrav.poj. budete dle toho, zda dosáhla započitatelného příjmu či nikoliv, na OSSZ přihlásíte poprvé zpětně až v měsíci kdy poprvé dosáhla započit.příjmu ale nebudete odhlašovat (pokud by v následujících měsících nevznikla účast) a přihl.jako v případě zdrav.poj. U OSSZ pokud jí účast vznikne,přihlásíte a necháte až do ukončení poměru a odhlásíte až faktïckým skončením dohody.

    • 27. 5. 2013 9:45

      Zoufalá (neregistrovaný) 88.101.137.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Takže za měsíc květen ji nepřihlásím, pokud nedosáhne na výši 2 499 Kč a kdyby nedosáhla ani v červnu, tak potom třeba až v červenci? A pokud nedosáhne ani jednou, tak ji nehlásím nikam, je to tak? Děkuji

    • 27. 5. 2013 9:50

      jo (neregistrovaný) 85.207.44.---

      Re: DPČ a povinnosti
      info z webu ČSSZ
      Jsem nemocensky pojištěn z dohody o pracovní činnosti?
      Dohoda o pracovní činnosti je vztahem zakládajícím účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednána na dobu delší než 14 kalendářních dní a sjednaná částka započitatelného příjmu dosahuje částky rozhodného příjmu, kterou je v roce 2013 částka 2500 Kč - viz ust. § 6 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění (dále jen „ZNP“). Je-li u dohody o pracovní činnosti sjednaná částka započitatelného příjmu nižší než rozhodný příjem, tj. 2 500 Kč, anebo příjem nebyl sjednán vůbec, je zaměstnanec pojištěn jen v těch měsících, v nichž dosáhl započitatelného příjmu alespoň 2 500 Kč (§ 7 ZNP). V měsíci, kdy nedosáhl částky příjmu ve výši aspoň 2 500 Kč, není účasten nemocenského pojištění, neodvádí se z jeho příjmu pojistné na sociální zabezpečení a vznikne-li proto v tomto měsíci zaměstnanci dočasná pracovní neschopnost, nemá při této dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské.

    • 27. 5. 2013 11:52

      Lenka21 (neregistrovaný) 88.101.156.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Se ZP souhlasím, ale u SP je rozhoduící, zda jde nebo nejde o ZMR. Pokud je to ZMR, postupujete tak, jak napsala JO, ale pokud to není ZMR, přihlásíte na sociálku ihned..

    • 27. 5. 2013 12:46

      jo (neregistrovaný) 85.207.44.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Lenko, tazatelka se ptala na dohodu o činnosti a ne na "klasické" zaměstnání - pracovní poměr přihlásíte samozřejmě dnem účasti, tj. vstupem do zaměstnání, ale na to dotaz nezněl.

    • 27. 5. 2013 13:05

      Lenka21 (neregistrovaný) 88.101.156.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Myslím, že dotaz zněl, kdy přihlásit paní zaměstnanou na DPČ. Vy jste jí poradila, ža na SP přihlásit až když vydělá 2500 a na to já jsem oponovala, protože dle výdělku se na SP hlásí pouze ZMR...Takže podle mě jednoznačně: Na ZP přihlásit DPČ až podle výdělku, na SP nahlásit ihned a odvádět SP i z částky menší než 2500, pokud to není ZMR...

    • 27. 5. 2013 13:58

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Souhlasím s Lenkou. Nejprve musíme vědět, jestli jde o ZMR nebo ne (to se pozná podle znění DPČ). Pokud půjde o ZMR, přihlásíte ji na sociálku až tehdy, když dosáhne aspoň 2500, a to datem od počátku DPČ. Pokud nejde o ZMR, přihlašujete ji na sociálku hned.
      Na ZP se přihlašuje a zas odhlašuje a zas přihlašuji podle toho, jestli v tom kterém měsíci dosáhne nebo nedosáhne 2500 Kč.

    • 28. 5. 2013 6:17

      zoufalá (neregistrovaný) 88.102.15.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Tak teď v tom dokonalý zmatek, asi to bude znít hloupě, ale jak se určuje ZMR, je to jen takové zaměstnání, které nikdy nedosáhne na částku 2 500 Kč?

    • 28. 5. 2013 10:06

      Lenka21 (neregistrovaný) 88.101.156.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Jednoduše řečeno: pokud je ze smlouvy (DPČ) jasné, že přesáhne 2500, není to ZMR..

    • 28. 5. 2013 11:15

      zoufalá (neregistrovaný) 88.102.15.---

      Re: DPČ a povinnosti
      >>>>Myslím, že dotaz zněl, kdy přihlásit paní zaměstnanou
      >>>>na DPČ. Vy jste jí poradila, ža na SP přihlásit až
      >>>>když vydělá 2500 a na to já jsem oponovala, protože
      >>>>dle
      >>>>výdělku se na SP hlásí pouze ZMR...Takže podle mě
      >>>>jednoznačně: Na ZP přihlásit DPČ až podle výdělku, na
      >>>>SP
      >>>>nahlásit ihned a odvádět SP i z částky menší než
      >>>>2500,
      >>>>pokud to není ZMR...
      >>>
      >>>Souhlasím s Lenkou. Nejprve musíme vědět, jestli jde
      >>>o
      >>>ZMR nebo ne (to se pozná podle znění DPČ). Pokud
      >>>půjde
      >>>o ZMR, přihlásíte ji na sociálku až tehdy, když
      >>>dosáhne aspoň 2500, a to datem od počátku DPČ. Pokud
      >>>nejde o
      >>>ZMR, přihlašujete ji na sociálku hned.
      >>>Na ZP se přihlašuje a zas odhlašuje a zas přihlašuji
      >>>podle toho, jestli v tom kterém měsíci dosáhne nebo
      >>>nedosáhne 2500 Kč.
      >>
      >>Tak teď v tom dokonalý zmatek, asi to bude znít
      >>hloupě, ale jak se určuje ZMR, je to jen takové
      >>zaměstnání,
      >>které nikdy nedosáhne na částku 2 500 Kč?

      >Jednoduše řečeno: pokud je ze smlouvy (DPČ) jasné, že
      >přesáhne 2500, není to ZMR..

      No, ale pokud tam je sjednaná odměna za hodinu práce, zřejmě se nebude jednat o ZMR. A ještě smím-li se zeptat, jak to posuzovat u zaměstnance, který má hlavní poměr i DPČ? U něj odvádět pojistné z každé částky, nebo jen nad 2 500 Kč? Děkuji

    • 28. 5. 2013 12:03

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Já Lenku trochu opravím. Pokud je ze smlouvy (nejenom z DPČ, ZMR může být i pracovní poměr) jasné, že měsíčně DOSÁHNE aspoň 2500 Kč, není to ZMR. Pokud není jasné, kolik si vydělá nebo je smluveno méně než 2500 Kč, je to ZMR.
      Např. v DPČ je sjednáno, že bude pracovat dle potřeb zaměstnavatele, maximálně 80 h měsíčně, 100 Kč na hodinu. Toto je ZMR, protože se nedá dopředu určit kolik hodin má v měsíci odpracovat (důležité je slůvko "maximálně", což znamená, že může odpracovat 80 h anebo jen 5 h) a tím pádem se neví, kolik si vydělá.
      Takže když si s takovou smlouvu vydělá do 2499, SP se nesráží. Když si vydělá 2500 nebo více, SP se sráží.
      Jiný příklad: DPČ, sjednaná na 20 h měsíčně, 50 Kč/hod. Čili je jasné, že má odpracovat 20 h x 50 Kč = 1000 Kč. Toto je také ZMR.
      Jiný příklad: DPČ, sjednaná na 40 h měsíčně, 100 Kč/h. Takže je sjednáno, že si má vydělat 4000 Kč. Toto není ZMR. Takže SP se sráží vždy, ať už si 2500 vydělá nebo ne.
      Co se ale týká ZP, tak u DPČ je bez ohledu na to, zda jde o ZMR nebo ne, pravidlo toto: vydělá 2500, ZP se sráží. Nevydělá 2500, ZP se nesráží.
      U pracovního poměru se ale ZP sráží vždy.

    • 28. 5. 2013 12:36

      zoufalá (neregistrovaný) 88.102.15.---

      Re: DPČ a povinnosti
      Moc děkuji :o)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).